Zdraví

Nadbytek cukru ve stravě ovlivňuje tělesné i duševní zdraví

Cukr je problematický element naší stravy. I pokud si myslíte, že máte jeho konzumaci pod kontrolou, možná jej tělu dodáváte až příliš. Jak poznáte, že byste s cukrem měli začít šetřit? Tyto příznaky to prozradí.

Zvýšená chuť k jídlu a přibírání

Nadměrná konzumace cukru velmi často vede k nutkavému přejídání. Energii, kterou vám dodá cukr, totiž tělo velmi rychle spálí, takže krátce po požití takového jídla máte znovu hlad. Časté mlsání navíc vede k přibírání na váze. Cukr, ač se na první pohled zdá neviditelný, je přítomen v mnoha výrobcích – třeba v ochucených vodách, hotových omáčkách nebo fitness tyčinkách.

Doporučený článek:  Čtyři důvody, proč říct partnerovi ne. Někdy je lepší sex vynechat

Únava a nedostatek energie

Cukr vede ke kolísání hladiny krevního cukru, což výrazně ovlivňuje důležité neurotransmitery v mozku, které jsou zodpovědné za hladinu energie. Cukrová injekce energie trvá velmi krátce a následkem toho přijde velmi brzo pocit únavy a ospalosti. Pokud si dáte cukr, dojde k náhlému zvýšení glukózy v krvi, což následně nutí slinivku produkovat více inzulínu, aby se hladina vyrovnala.

Zdroj obrázku: Freepik

Vysoký krevní tlak

Příliš mnoho cukru ve stravě přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Vysoká hladina glukózy poškozuje výstelku krevních cév a usnadňuje ulpívání cholesterolu na stěnách cév. Konzumace nadbytku cukru způsobuje také nadváhu, obezitu, inzulínovou rezistenci, cukrovku 2. typu a mnoho dalších potíží.

Doporučený článek:  Svěřte se do rukou přírody. Šalvěj pročistí organismus a rozzáří vaši pokožku

Duševní úpadek

Strava s vysokým obsahem cukru může zvýšit riziko vzniku poruch nálady. Častá úzkost je známkou toho, že možná jíte přemíru sladkého. Vědci navíc prokázali souvislost mezi stravou bohatou na cukry a depresí. Jestliže se chcete cítit dobře a svěže a nebojovat s návaly smutku a úzkostí, vyhněte se sladkým potravinám.

Problémy s pamětí

Dvě nezávislé studie ukázaly, že nadbytek cukru podporuje rozvoj Alzheimerovy choroby. Vědci jsou přesvědčeni, že strava bohatá na cukry zesiluje příznaky u pacientů se schizofrenií.

Zdroj: https://www.ndtv.com/health/are-you-having-too-much-sugar-watch-out-for-these-signs-and-symptoms-2063262, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/finding-the-hidden-sugar-in-the-foods-you-eat, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/carbohydrates/carbohydrates-and-blood-sugar/, https://www.webmd.com/diabetes/features/how-sugar-affects-your-body, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532289/, https://www.diabetes.co.uk/in-depth/link-between-sugar-and-alzheimers/