Rady a tipy

Zabarvené oblečení zachrání ocet nebo vaječné skořápky

Praní prádla se zdá jako jednoduchá aktivita, snadno nás ale může vytočit. Pokud při praní prádlo netřídíme, může nastat problém s obarvením, které se nám nebude líbit. Co dělat, když kvůli chvilce nepozornosti získal oblíbený kousek oblečení jinou barvu, a jak ho rychle přebarvit?

Osvědčené metody jsou vyzkoušené našimi babičkami

V článku najdete několik tipů, které využívají přírodní prostředky, jako je prášek do pečiva, citronová šťáva nebo vaječné skořápky. Zajímavým prostředkem je bobkový list. Je to rostlina, která má řadu mimořádných vlastností. Schopnost odstraňování skvrn patří mezi ně. Metoda je sice pracná, ale přináší požadované výsledky. Hrst bobkových listů dejte do hrnce, zalijte vodou a povařte. Poté, co se voda začne vařit, nechte směs vychladnout.

Doporučený článek:  Úklid sprchového koutu už nemusí být noční můra. Stačí vzít do ruky správné prostředky

Pak do hrnce vložte obarvené oblečení a nechte působit alespoň 15 minut. Poté prádlo dejte znovu vyprat do pračky. Připravit si můžete také směs prášku do pečiva a jedlé sody. Nalijte správné množství vody, rozpusťte balíčky prášku do pečiva a 1–2 lžíce jedlé sody. Dejte do roztoku oblečení na nejméně 2–3 hodiny, poté ho propláchněte ve vodě a znovu vyperte v pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Lihový ocet pomůže jak v kuchyni, tak v koupelně

Jestli se chcete zbavit zabarveného oblečení, stačí do mísy nalít vodu, přidat půl sklenice lihového octa a opatrně promíchat. Namočte oblečení do připravené směsi na několik hodin, nejlépe přes noc. Ráno oblečení vyperte tradičním způsobem. Bezpečně můžete použít také prášek do pečiva, který se používá také ke změně barvy oblečení. Stačí ho jen nasypat do pračky a vyprat prádlo normálním způsobem.

Doporučený článek:  Komáry odpudí vůně některých rostlin, zeleniny nebo esenciálních olejů

Dejte pozor, abyste prádlo neprali na vysokou teplotu, protože by se oblečení mohlo zdeformovat a zmenšit. Vaječné skořápky pomohou obnovit bílé oblečení. Stačí je pouze rozdrtit, vložit do sáčku a poté do bubnu pračky. Z bílých materiálů zmizí nežádoucí odstíny i bez použití chemických prostředků. Na bílé tkaniny můžete použít i citronovou šťávu a sůl.

Zdroj: https://www.bhg.com/decorating/lessons/basics/how-to-make-natural-fabric-dyes/