Zajímavosti

Ledová, nebo horká: odborníci radí, která káva je zdravější a tělu dá víc

Nelze popřít, že káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Své příznivce si našla na všech kontinentech. Existuje mnoho způsobů, jak ji připravit – mimo jiné se dá pít horká i studená, po které většinou saháme, když se chceme osvěžit. Který způsob přípravy je ale zdravější a má více příznivých účinků na lidský organismus?

Káva je prospěšná

Většina lidí pije kávu po ránu. Tím se do těla dostane kofein, který nám pomůže se probudit. Někteří lidé si bez kávy neumí představit ani jediný den, jiní po ní sahají jen sporadicky. Zatímco dříve byla káva považovaná za pouhý stimulant, dnes se ví, že má i zdravotní přínosy. Bylo prokázáno, že pití tohoto nápoje v normálním střídmém množství snižuje riziko předčasného úmrtí, kardiovaskulárních onemocnění, metabolického syndromu, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny.

Američtí vědci proto provedli výzkum, který měl za cíl zjistit, zda je lepší pít kávu horkou, nebo ledovou. Jak se ukázalo, horká káva má mnohem více antioxidantů a prospěšných vlastností. Proto se vyplatí sáhnout po nápojích na bázi horkého espressa, a to i tehdy, když si dáme frappé. I káva připravovaná zastudena ale může být pro někoho lepší volbou.

Zdroj obrázku: Freepik

Někomu bude ledová vyhovovat víc

Odborníci se shodují v tom, že ledová káva je méně kyselá, a tudíž vhodnější pro lidi, kteří mají potíže s podrážděným žaludkem. Nižší kyselost je také lepší pro zdraví zubů. V ledové kávě také bývá méně kofeinu, takže jí můžete vypít větší množství, aniž byste se začali potýkat s nespavostí a nebo s vysokým krevním tlakem.

Při pití kávy je samozřejmě nutné také dávat pozor na přísady, po kterých saháme, ať už pijeme horkou, či studenou variantu. Nápoj bez plnotučného mléka a cukru bude pochopitelně zdravější. Pokud nejste příznivci neslazené kávy, volte alespoň přírodní sladidla, jako je med nebo čím dál tím oblíbenější stévie.

Zdroj: https://www.bustle.com/p/5-health-benefits-of-drinking-coffee-hot-vs-iced-18161107