Stravování, Zdraví

Sladkému málokterá žena odolá. Dortík zažene všechny chmury, bohužel jen na chvíli

Rozčílení v práci? Stres? Partnerská krize nebo smutek po hádce? Mnozí sáhnou automaticky po dortíku, koláči, sušence nebo zmrzlině, které přinesou chvilku radosti, nebo dokonce rozkoše. Dočasné zlepšení nálady přináší důsledky v podobě kil navíc, během krátké doby může léčba sladkostmi a cukrem vést k obezitě. Co dělat? Poradí Marta Pawłowská, polská specialistka na výživu, která je autorkou knihy o emočním jedení.

Emoce jako výmluva pro špatný životní styl

Mlsání nebo přejídání jako výmluva? Podle Pawłowské prostý fakt, protože lidé používají emoce, špatnou náladu nebo stres k ospravedlnění nezdravého životního stylu. Emoční jedení je opravdovou hrozbou, která může vést k extrémně špatným návykům a závislostem. Sebeospravedlňování má podle expertky dvě roviny – individuální a sociální, k tomu je ve společnosti pěstován kult „uspokojování potřeb“, rozmarné mlsání nebo přejídání mnozí řadí mezi takzvané „moje potřeby“, o to je následná léčba obezity složitější.

Doporučený článek:  Když i malé světlo bolí. Fotofobie může mít různé příčiny, některé samy nezmizí
Zdroj obrázku: Freepik

Únik od stresu do světa cukrovinek

Lidé si mohou sami vyzkoušet autodiagnostiku a vyhodnotit, zda jedí pod vlivem emocí a stresu. Fyzický hlad se totiž projevuje kručením v žaludku, zatímco emocionální v ústech, přičemž hlavní myšlenkou je „chuť na sladké“, nebo přímo únik od stresu do sladkého světa v podobě bonbonů, sladkostí, cukrovinek nebo třeba dortíku ke kávě. Není ojedinělé, že lidé mají po snězení sladké pochutiny pocity výčitek, strachu nebo nespokojenosti, které však opět řeší jídlem. V takovém případě je vhodné zvážit návštěvu odborníka nebo se pokusit s pomocí přátel nebo partnera o změnu po malých krůčcích.

Doporučený článek:  Nejchutnější pizza je ta, ze které by rozený Ital zešílel. Experimenty s těstem a ingrediencemi jsou hitem

Nutkání k jídlu

Podle odbornice na výživu je nutností emoce pojmenovat a postupně řešit. Nutkání k jídlu je totiž obdobná závislost jako na alkoholu, nakupování nebo sportování, kdy jsou někteří lidé schopni sportovat několik hodin denně sedm dní v týdnu s tím, že se jedná o vášeň. I toto chování je však pod vlivem emocionálního nutkání, které vychází z neuspořádaných emocí. Důležité je pochopit vlastní nitro, odkrýt potíže v osobním nebo profesním životě a přijmout sebe sama. Jen tak se lze vyhnout nutkání osladit si život pomocí nezdravých potravin.

Zdroj: https://psychologyofeating.com/5-ways-to-break-your-emotional-ties-to-sugar/