Zdraví, Životní styl

Poloha ve spánku má vliv na jeho kvalitu

Spánek potřebujeme všichni a na naše tělo má blahodárné účinky. Během spánku se tělo regeneruje a může díky tomu správně fungovat během dne. Každý z nás má svou oblíbenou polohu. Ukázalo se, že ne všechny jsou pro tělo a zejména orgány prospěšné. Která poloha je nejhorší a nikdy byste tak neměli spát? V této poloze si neodpočinete a vaše orgány se nebudou moci regenerovat.

Je poloha při spánku důležitá?

Všichni spíme v průměru 6–8 hodin denně a během této doby obvykle měníme polohy. Jen málokdo přemýšlí o tom, v jaké poloze spí. Pravdou je, že poloha může vyvinout tlak na některé orgány a části těla. To ovlivní svaly, kosti i orgány.

Doporučený článek:  Tipy pro lepší soustředění a snazší učení

Vědci zjistili, že při špatné poloze bude kvalita spánku nízká a probudíte se se špatnou náladou a neodpočatí. Setkat se můžete také s bolestmi hlavy a svalů, únavou, hypoxií nebo křečemi v krku a bolestmi břicha.

Zdroj obrázku: Freepik

Embryonální poloha při spánku je velmi oblíbená

Pro mnoho lidí je poloha plodu nejoblíbenější. Hodně lidí ráno usíná v této fetální poloze, ale pro zdraví ve skutečnosti není vůbec prospěšná. Poloha plodu je taková, kdy ležíte na boku, záda máte zakulacená, hlavu vystrčenou dopředu k hrudníku a nohy pokrčené v kolenou.

Doporučený článek:  Rozmarýn působí blahodárně na zdraví i krásu. Pečující bylinná maska udrží pokožku mladistvou

Říká se, že je tato pozice velmi přirozená, protože jsme se v ní vyvíjeli v mateřském lůně, ale pro dospalé jedince přináší mnoho vedlejších účinků, které byste měli znát.

Proč nespat v poloze plodu?

Poloha plodu se obecně nedoporučuje. Působí nevinně, ale na tělo působí negativně. Při této pozici zatahujeme nohy a ohýbáme páteř. V důsledku toho vyvíjíme velký tlak na hrudník, břicho a všechny vnitřní orgány.

Okysličení těla nebude ideální a zažít můžete také problémy s trávením, protože trávicí systém nebude schopný správně pracovat. Navíc zaručeně zažijete bolesti zad a šíje, což povede ke zhoršení odpočinku. Vědci nedoporučují ani spát na břiše nebo s rukama složenýma na hrudníku.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions/fetal, https://www.webmd.com/sleep-disorders/best-sleep-positions, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9416198/, https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-why-good-sleep-is-important