Zajímavosti

Nejčastější mýty, které kolují okolo kojení

Kojení není tak jednoduché, jak se o něm mnohdy píše. Je to velmi intimní, trochu komplikovaná a někdy i nepříjemná záležitost. O kojení se napsala spousta knih a příruček, ale ne vždy o tomto kouzelném krmení dětí napíší úplnou pravdu. Pojďte se konečně podívat kojení na zoubek.

Spaluje kalorie

Ano, spaluje, ale… Dle odborných studií se kojením za jeden den spálí asi 500 kalorií navíc. To odpovídá jednomu kousku dortu nebo patnácti mrkvím. Samotné kojení tedy k spalování přebytečných poporodních kil opravdu nestačí. Doporučuje se vyvážená strava plná ovoce a zeleniny a také pravidelný pohyb.

Doporučený článek:  Plné krmítko pomůže ptákům v zahradě přežít zimu

Bolest bradavek

Na první pohled vypadá kojení velmi snadno. Ale v prvních týdnech až měsících se může jednat o velmi bolestivou záležitost. Důležitým faktorem u kojení je také velikost a tvar bradavky. Pokud jsou bradavky zapadlé, je vhodné pro kojení použít takzvané kloboučky. To zabrání popraskání a pohmoždění bradavek. Ale také ideálně tvarované bradavky mohou novopečenou maminku pěkně pozlobit. Proto nepodceňujte péči o své bradavky hlavně v době kojení.

Zdroj obrázku: Freepik

Křeče během kojení

Kojení samotné může mamince způsobovat křeče. Při kojení se totiž uvolňuje hormon oxytocin a prolaktin. Oxytocin vyvolává kontrakce dělohy, a když jsou kontrakce velmi silné, mohou vyvolávat nepříjemné bolestivé křeče v oblasti břicha.

Doporučený článek:  Na Sicílii byla vypěstována první káva. Tento úspěch má ale hořkou příchuť

Velká prsa nerovná se více mléka

Mléčné žlázy jsou to, na čem tvorba a produkce mléka stojí. Tedy žena, která má prsa velikosti A může vyprodukovat stejné, ale klidně i větší množství mléka než žena s košíčky o velikosti D.

Relaxace při kojení

Je ale důležité říci, že při kojení mnoho žen zažívá pocit relaxace a uvolnění. Hormony uvolněné sacím reflexem dítěte vyvolávají pocit blaženosti. Proto se kojení opravdu nebojte. Jen mějte na paměti, že je to proces, který potřebuje trénink a v začátku určitě i radu někoho zkušeného.

Zdroj: https://www.breastmilkcounts.com/benefits/myths-and-facts-about-breastfeeding/