Zajímavosti, Zdraví

Káva prokazatelně prodlužuje život. Nejnovější výzkum potěší všechny milovníky černého nápoje

Vědci publikovali výsledky dlouholetého výzkumu. V tomto výzkumu se zaměřili na pití kávy. Výsledky ukazují, že káva může prodloužit život, snížit riziko ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu a také mozkové příhody.

Počet káv za den

Výzkum vztahu mezi pitím kávy a nemocemi oběhového systému není jediný svého druhu. Vědci si položili otázku, kolik káv za den může člověk vypít. K dnešnímu dni bylo prokázáno, že pravidelné pití 3–4 káv denně má pozitivní vliv na srdce a snižuje riziko rakoviny prostaty, onemocnění jater, diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby.

Doporučený článek:  Zácpu je třeba řešit ihned. První pomoc najde každý ve své kuchyni

Podle nejnovějšího výzkumu pití 2–3 šálků denně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a prodlužuje život. Vědci dokázali, že u lidí, kteří pijí kávu, klesá riziko předčasné smrti. Provedené studie z Austrálie ukazují, že každá káva má pozitivní vliv na zdraví. Káva bez kofeinu však nereguluje srdeční rytmus.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhy kávy

Bezkofeinová káva pomáhá při prevenci srdečních chorob a mozkové příhody nejméně. Snižuje riziko jejich výskytu jen o 6 procent. Naproti tomu tento typ černého nápoje se řadí do středu žebříčku, pokud jde o prodloužení života, snižuje riziko předčasné smrti o 14 procent. Instantní káva je lepší při prevenci mrtvice a srdečních chorob, snižuje riziko mrtvice o 9 procent.

Doporučený článek:  Když se hubnutí nedaří: na vině můžou být překvapivě běžné léky

Tento typ černého nápoje pomůže i v případě arytmie, může snížit riziko jejího výskytu o 17 procent, pijeme-li 4–5 šálků denně. Instantní káva má nejhorší výsledky ve statistikách předčasných úmrtí a snižuje toto riziko pouze o 11 procent. Vědci nepochybují, že nejzdravější káva je ta uvařená z mletých zrn. Pokud pijeme 4–5 šálků denně, sníží se riziko arytmie. Kofeinová káva snižuje možnost mrtvice a srdečních chorob o 20 procent. Ta je bezkonkurenční, pokud jde o předčasné úmrtí, a snižuje ho o 27 procent.

Zdroj: https://www.escardio.org/The-ESC/Press-Office/Press-releases/Coffee-drinking-is-associated-with-increased-longevity