Zajímavosti

E-cigarety škodí mnohem víc než klasické cigarety. Nejnovější studie přinesly šokující čísla

Studie ukazují, že kouření e-cigaret je pro zdraví stejně škodlivé jako klasické cigarety. Některé dokonce tvrdí, že jsou elektronické cigarety ještě horší. Náplně do nich jsou totiž plné látek, které mohou tělu ublížit. Vědci objevili hned několik tisíc chemických látek, které se v e-cigaretách nacházejí, ale do našeho těla by rozhodně neměly vstoupit.

Dostupné studie jsou šokující

Studie, které byly provedeny vědci, přinesly velmi zajímavé výsledky. V e-cigaretách našli mnohem více chemických látek, které škodí našemu zdraví a tělu, než v klasických cigaretách, které bývají považovány za mnohem horší. I proto lidé sahají po elektronické cigaretě – myslí si, že pro svoje tělo udělají lépe a mohou si i tak užít svůj zlozvyk.

Doporučený článek:  Šalvěj je zázrak mezi bylinkami. Blahodárně působí na celý organismus a podpoří paměť

Vědci upozorňují na to, že po e-cigaretách většinou sahají mladí lidé, kteří netuší, jakou spoušť mohou v těle napáchat. Studie se stala analýzou potencionálních složek, které jsou v e-cigaretách přítomné. Testy byly provedeny s nejvíce používanými typy e-cigaret. Během samotného výzkumu se přišlo na to, že je v nich více než 2 000 chemických složek, a většinu z nich vědci nedokázali identifikovat.

Zdroj obrázku: Freepik

E-cigarety mohou podráždit dýchací cesty

Některé přísady, které e-cigarety obsahují, opravdu mohou našemu tělu uškodit. Jedná se hlavně o dvě látky, které mohou způsobit dýchací problémy. Obsah e-cigaret se skládá také z látek uhlovodíkového typu, které se používají při spalování, nebo v nich najdete i kofein. Během výzkumu se také ukázalo, že každá z 65 testovaných náplní obsahovala alespoň jednu toxickou látku, která by se v e-cigaretách neměla vyskytovat.

Doporučený článek:  Kurkuma dodá jídlu orientální chuť a vůni, má pozitivní účinky na tělo

Některé výrobky dokonce obsahují nikotin, i když je na obale napsáno, že jsou beznikotinové. Žádná ze studií se ale nezaměřovala přímo na množství chemikálií ani se nezabývala škodlivostí těchto látek na lidský organismus. Zajímaly se pouze o přítomnost těchto látek v e-cigaretách.

Zdroj: https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/e-cigarettes-vaping/what-do-we-know-about-e-cigarettes.html