Krása

Před mačkáním pupínků dermatologové varují. Akné pouze zhorší a způsobí nevzhledné jizvy

Každému se stalo, že se mu na obličeji objevil pupínek. Mnoho z nás se pak uchýlí k jeho vymáčknutí, to ale podle dermatologů není vhodné řešení. V některých případech se to tedy dělat může, ale není jich mnoho. Kdy se vyplatí raději navštívit odborníka a kdy si můžete pupínek vymáčknout sami doma?

Pupínky se mohou stát noční můrou pro každého

Nikdo nestojí o nevzhledné pupínky, které se mohou objevit přes noc. Večer vypadáte skvěle, ráno se probudíte, a pupínek je na světě. Navíc se jejich počet může zvyšovat, a to už je načase začít řešit jejich odstranění. Dermatolog by měl určit příčinu vzniku pupínků a poradit, jak se jich snadno a bezbolestně zbavit. Máme si je ale mačkat, nebo raději ne? V případě akné byste si pupínky nikdy sami mačkat neměli.

V případě jiných případů se jich můžete zbavit jednoduchým způsobem. Ten je šetrný, takže se nemusíte ničeho bát. Dobrým řešením jsou podle odborníků vatové tyčinky, nebo takové, co jsou určené právě na ucpané póry. Jestli si ale chcete sahat do obličeje na pupínky, nezapomeňte si umýt ruce a také pokožku na obličeji.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud to nejde, netlačte

Pokud jste se rozhodli pupínek vymačkat, nedělejte to na sílu. Můžete si způsobit ještě větší problémy, pupínek se může dlouho držet na pleti. Pokud ho nemůžete vymáčknout jemným způsobem, raději to nedělejte vůbec. Mačkání pupínků může být na škodu. Situace na obličeji se může zhoršit, protože si mačkáte pupínky a těmi samými prsty pak jezdíte po obličeji a pupínky si můžete roznést po pleti.

Objevit se může například ekzém nebo další černé tečky a pupínky. V takovém případě už bude nevyhnutelná návštěva odborníka. Pupínky může způsobit alergická reakce na nový přípravek nebo potravinu. Objevit se ale mohou také kvůli nedostatečné hygieně. Pokud si je budete sami mačkat, mohou vám na obličeji zůstat jizvy.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/is-popping-pimples-bad-for-my-skin-15523