Zdraví

Játra si zaslouží pořádnou dávku detoxikace. Jedině pak mohou správně fungovat

Játra jsou orgán, který je hlavně přes letní měsíce velmi přetěžován. Grilování, alkohol, tučná a mastná jídla mohou ovlivnit jejich funkci, která pak může být omezena. Existují ale potraviny, díky kterým játra očistíte a podpoříte je v tom, aby fungovala správně. Co byste měli do svého jídelníčku zahrnout?

Do jídelníčku zařaďte potraviny, které játrům uleví

Jednou ze zdravých potravin je řepa. Je bohatá na betalainy, které působí jako antioxidanty. Kromě toho je řepa plná vlákniny. Můžete ji sníst syrovou, připravit z ní šťávu nebo udělat polévku. Můžete ji také konzervovat a mít připravenou na další použití ve sklenicích. Hodí se jako doplněk k hlavnímu jídlu. Dávejte ale pozor, protože červená řepa velmi barví, při její přípravě nezapomeňte na rukavice.

Doporučený článek:  Bolesti kolen mohou mít různé příčiny, lékař navrhne správnou léčbu

Další potravinou je amarant. Není u nás úplně známý, ale také patří mezi zdroj antioxidantů. Jsou to přírodní látky, které chrání tělo před rakovinotvornými buňkami. Navíc játra ochrání před účinky alkoholu a drog, kterým je ale lepší se úplně vyhnout. Amarant si můžete přidat po lžičkách do jogurtu nebo ovesné kaše.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé potraviny možná vyzkoušíte poprvé

Kale je potravina bohatá na vlákninu, draslík nebo betakaroten. Hodí se jako příloha k masu nebo krupici, stačí jen malé množství listů, díky kterým se játra pročistí a dostanou se do formy. Další potravinou je avokádo. Někdo ho miluje, jiný ho zase nemůže ani cítit. Pravdou je, že patří mezi produkty, které jsou velmi důležité pro správnou funkci jater.

Doporučený článek:  Některé ženy se toho nebojí a chození naostro si užívají. Kalhotky ale mají svá pozitiva

Kurkuma je koření, které je v kuchyni často opomíjené. Stimuluje produkci žluči, přidat ho můžete do polévek, masa nebo krupičné kaše. A jaká pravidla dodržovat, aby vaše játra netrpěla? Jezte pomalu, nikam nepospíchejte. Dejte si raději menší porce častěji než jedno velké jídlo za den. A nikdy se nepřejídejte.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-for-your-liver