Zdraví

Vředy v ústech dokážou způsobit peklo na zemi. Léčba není vždy snadná, řešení však existuje

Vředy v ústech se často objevují z několika důvodů. Jedná se o poměrně nepříjemné onemocnění, které může vést k vážným zdravotním následkům. Někdy dochází ke spontánnímu hojení vředů nebo jejich vymizení po vhodné lokální léčbě. Bohužel se stává, že tyto změny v ústech jsou příznakem závažnějších onemocnění a systémových onemocnění.

Příčiny této nepříjemnosti

Eroze a vředy v ústech vznikají v důsledku mnoha místních faktorů nebo užívání určitých léků a výskytu různých systémových onemocnění. Často se objevují podobné a klinicky nespecifické lokální příznaky, což způsobuje potíže při stanovení správné diagnózy. Z tohoto důvodu se při diagnostice typu vředů vyžaduje spolupráce mezi ORL specialistou a lékaři jiných oborů.

Doporučený článek:  Sůl může posílit vaši krásu a odstranit kožní problémy

Mezi nejčastější vředy v ústech patří aftózní vředy a drozdy, které se někdy navzájem zaměňují. Je však mezi nimi rozdíl. Drozd je tvořen plísňovou infekcí a afty způsobují bakteriální nebo virové infekce. Aftózní vředy se pravidelně vyskytují ve formě erozí nebo vředů na ústní sliznici. Do nemocí, které je způsobují, můžeme zahrnovat například infekce HIV a HSV, Addison-Biermerovu chorobu, nedostatek železa nebo parazitární onemocnění u dětí.

Zdroj obrázku: Freepik

Drozd v ústech a jeho léčba u dětí a dospělých

Orální drozd u dětí vyžaduje vhodnou léčbu za pomoci antimykotických činidel. Tato skupina přípravků zahrnuje například echinokandin. Ten přispívá k odstranění problému a minimalizaci komplikací. Léčba použitím azolu a nystatinu vyžaduje riziko kolonizace, jakož i plísňové infekce. V situaci, kdy jiné léky nepomáhají, se podává flukonazol.

Doporučený článek:  Káva prokazatelně prodlužuje život. Nejnovější výzkum potěší všechny milovníky černého nápoje

Orální drozd u dospělých může být vyléčen lokálními protiplísňovými přípravky a perorálními léky. Taková léčba by se měla používat asi 7–14 dní. Aby se zabránilo jakémukoli opakování, doba léčby se prodlužuje o dalších 14 dní. K léčbě drozdů můžete použít například krém s gentamicinem, gel s mikonazolem nebo nystatin ve formě suspenze k čištění.

Zdroj: https://ostrowon.usc.edu/aphthous-stomatitis-treatment-and-diagnosis/, https://hospitals.aku.edu/pakistan/diseases-and-conditions/Pages/oral-thrush.aspx