Zdraví

Na slunci potřebuje pokožka chránit

Slunce umí být sice příjemné, ale pokud na něm budeme delší dobu, snadno se můžeme spálit. Patrné na první pohled to ale nemusí být hned. Málokdo si uvědomuje, že popáleniny mohou nejen bolet, ale také způsobit nevzhledné boláky. Jak bezpečně poznat, že jste spálení od slunce, a jak postupovat v případě, že máte bolesti? Vyplatí se znát prostředky, které pomohou.

Jak vypadá spálenina od slunce?

Spálenina je vlastně poškození kůže. Jestliže jste na slunci delší dobu, snadno se spálíte. Bohužel si toho můžete všimnout až doma, když jste ve stínu nebo se sprchujete. Pokožka bude nejen zarudlá, ale také vás bude pálit. Na slunci byste se neměli pohybovat v odpoledních hodinách, kdy má největší sílu. Spálit se ale můžete i během návštěvy solária, se kterým byste to také neměli přehánět.

Doporučený článek:  Odborníci si vzali na mušku pravidlo pěti sekund. Na jídlo spadlé na zem mají jasný názor

V kůži lidí se nachází melanin, což je pigment, který určuje to, jak bude kůže vypadat. Také chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Když kůži vystavíte slunci, bude se bránit vyšší produkcí melaninu. Na těle se pak objeví opálení, což je změna barvy kůže, která chrání tělo a pokožku. Časem tento problém může vyústit až v rakovinu kůže.

Zdroj obrázku: Freepik

Jací lidé jsou nejvíce ohrožení spálením?

Patříte do skupiny ohrožených lidí? Jestli máte světlou pokožku, citlivou pleť nebo pravidelně cvičíte venku, můžete být o mnoho zranitelnější než ostatní. Pokožku byste si měli chránit nejen ochrannými krémy, ale také se při vysokých teplotách pohybovat ve stínu. Na procházky ven choďte pouze brzy ráno nebo pak večer, kdy slunce zapadá. Během vysokých teplot byste také neměli požívat alkohol.

Doporučený článek:  Vysokou hladinu cholesterolu prozradí některé typické příznaky

Jako první příznaky se objeví nejen hnědší či červenější pokožka, ale také další problémy. Úžeh poznáte především podle bolestí hlavy, ale také vám bude nevolno, nebo se objeví přímo zvracení. Může to trvat několik dní, ale některé problémy se mohou objevovat po dobu několika týdnů. Pak také záleží na typu spáleniny. V horších případech vás bude bolet hlava, budete mít zimnici nebo jiné problémy.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-stroke/symptoms-causes/syc-20353581, https://progressreport.cancer.gov/prevention/sunburn, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/, https://www.skincancer.org/risk-factors/sunburn/