Rady a tipy, Zdraví

Jaro pomalu klepe na dveře. Užijte si letošní rok bez nepříjemné alergie

Alergici to mají na jaře a v létě těžké. Pylové alergie se projeví v plné síle a spousta z nás bojuje s nepříjemnými příznaky ve formě kýchání, rýmy, slzení očí a mnoha dalšího. Existují však způsoby, jak příznaky pylové alergie minimalizovat. Zkuste i vy letos prožít jaro a léto bez zbytečných komplikací.

Co je alergie?

Alergii lze asi nejlépe vysvětlit jako tendenci přehnaně reagovat na běžné látky, které u zdravých lidí nevyvolávají žádnou reakci. Faktory, které tuto reakci spouští, se nazývají alergeny. Existují celoroční alergeny a sezónní alergeny. Do první skupiny patří například roztoči či domácí prach. Do druhé se řadí zejména pyly trav, stromů a plevele.

Příznaky alergie na pyl

Alergie na pyl je spojena s příznaky, jako jsou:

  • rýma,
  • záchvaty kýchání,
  • ucpaný nos,
  • svědění nosu,
  • zarudnutí a slzení očí,
  • škrábání v krku,
  • bolesti hlavy a dutin,
  • únava.
Zdroj obrázku: Freepik

Jak alergii na pyl zvládnout bez potíží?

V prvé řadě užívejte antihistaminika. Jsou to sice léky, které nikdo brát zbytečně nechce, ale v tomto případě se skutečně vyplatí začít je užívat ještě před nástupem alergických příznaků. Dále je vhodné nosit venku respirátor nebo roušku, které sníží množství vdechnutých alergenů. V noci vždy raději spěte se zavřenými okny. Sice platí, že čerstvý vzduch je důležitý, ale pokud ve vzduchu poletují alergeny, je lepší držet je od sebe dál.

Sledujte oznámení týkající se pylu ve vaší oblasti. Tento typ informací je široce dostupný na internetu a pomůže vám dobře odhadnout situaci, kdy bude prostě lepší zůstat doma a zbytečně nevycházet do přírody. Po procházce se vždy převlékněte a vykoupejte, abyste smyli pylová zrna. Oblečení by mělo být vždy mimo ložnici. Vyplatí se ho okamžitě vyprat a zároveň nesušit prádlo venku.

Díky těmto opatřením můžete příznaky pylové alergie značně zmírnit a cítit se i na jaře a v létě dobře a pohodlně.

Zdroj: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/seasonal-allergies/