Krása, Zdraví

Rozmarýn působí blahodárně na zdraví i krásu. Pečující bylinná maska udrží pokožku mladistvou

Patří mezi středomořské bylinky a používá se jako koření, které se výtečně snoubí s pečeným masem i zeleninou, především bramborami připravovanými v troubě. Rozmarýn lékařský se však nepoužívá jen jako koření, má i široké využití v lidovém léčitelství proti mnoha neduhům, své nezastupitelné místo má také při péči o pleť. Proč byste si měli tuto bylinku ze zahrádky hýčkat a měli byste jí mít vždy doma zásobu?

Rozmarýn je znám od starověku

Už ve starověku se rozmarýn používal pro své nevšední aromatické účinky v kuchyni i v lidovém léčitelství. Jeho domovinou je oblast Středomoří, odkud se rozšířil do celého světa včetně Spojených států amerických. Běžně dorůstá až do dvoumetrové výšky, v tuzemsku bývají keříky mnohem nižší. Rozmarýn má typickou trpkou a silnou chuť, aroma připomíná pryskyřici, používal se do kadidel i na zahánění zlých duchů.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro zlepšení krevního oběhu i trávení

Rozmarýn jako jedna z mála bylinek zvyšuje krevní tlak, používá se proto pro zlepšení krevní cirkulace, při nízkém tlaku nebo studených končetinách pro jejich prokrvení. Má blahodárné účinky na trávicí soustavu a jeho konzumací dochází ke zvýšení tvorby žlučových šťáv. V lidovém léčitelství se používá také při zahlenění plic. Pro své antiseptické účinky je vhodný při bolestech svalů nebo kloubů, dně a artritidě.

Pro zpevnění pokožky na krku a v dekoltu

Rozmarýn je všemocný i v kosmetice, především napomáhá navrátit elasticitu pokožce a vyhladit jemné vrásky. Pro zpevnění kůže na krku a v oblasti dekoltu je nutné připravit posilující masku ze dvou polévkových lžic bylinky, které se zalijí horkou vodou. Odvar se nechá 10 minut louhovat, poté se přidá rozšlehaný žloutek a lžíce medu. Do směsi se namočí dva velké kusy gázy a nechají se nasáknout, poté se přikládají na krk a dekolt. Po 5 minutách se opět gáza nechá nasáknout směsí. Po 10 minutách se obklady sundají a pokožka omyje teplou vodou. Při pravidelné kúře dvakrát týdně bude pokožka zpevněná a hydratovaná.

Zdroj: https://www.elle.com/uk/beauty/skin/articles/a38190/homemade-diy-face-mask-recipes/