Domov, Rady a tipy

Vyžeňte hraboše ze zahrady. Stačí vysadit oblíbenou zeleninu a okořenit jim život

Jestliže máte na zahradě poškozené záhony a rostliny, možná bude zapotřebí udělat opatření, která zamezí škůdcům vniknout na váš pozemek. Zahradu mohou poškodit nejen krtci, ale také hraboši. Tunely a průchody na vaší zahradě znamenají, že právě oni se ubytovali na vašem pozemku a ničí květiny. Jak si proti nim poradit?

Jak poznáte, že máte na zahradě hraboše?

Jak ale poznat, že máte na zahradě právě hraboše? Je to malý hlodavec, který za sebou nechává spoustu stop. Neváží více než 30 gramů a může vypadat jako myš nebo křeček. Jestliže se ho ale nezbavíte co nejrychleji, můžete se těšit na další malé hraboše, protože tento hlodavec se velmi rychle množí. Nejvíce ho zajímají semena, pecky, ale má rád také kořeny rostlin.

Možná ho nenachytáte přímo při činu, ale pokud na zahradě uvidíte, že se rostlinám nedaří, možná to bude mít na svědomí právě on. Objevíte tunely a také vyšlapané cestičky, které značí, že jsou hraboši právě u vás. Jestliže nevíte, jak se jich zbavit, pomohou domácí prostředky a potraviny, které běžně používáte v kuchyni.

Zdroj obrázku: Freepik

Hlodavci některé pachy nesnesou

Je důležité vědět, že také hrabošům nevoní některé potraviny nebo bylinky, stejně jako jiným zvířatům. Jestliže nechcete používat chemické přípravky na likvidaci hrabošů, můžete vyzkoušet například česnek, který je ideálním prostředkem k tomu, abyste hraboše vyhnali. Hlodavci nesnáší jeho vůni, proto se budou rychle za zahrady klidit.

Česnek patří mezi přírodní antibiotika, ale jeho intenzivní vůni ne každý snese. Vysadit ho můžete kolem záhonků, kde se hraboši vyskytují nejčastěji. Vytvoříte tak bariéru, přes kterou se hraboši nedostanou, a raději se vrhnou na jinou zahradu. Pomoci si můžete také hřebíčkem, který k česneku nadrťte. V případě, že jich máte na zahradě mnoho, můžete stroužky hodit přímo do jejich děr.

Zdroj: https://www.cowellsgc.co.uk/news/1101/how-to-get-rid-of-moles-in-the-garden