Zdraví, Životní styl

Obávaný cholesterol už nemusí být hrozba. Zázračné bylinky nastolí v těle znovu rovnováhu

Nesprávná strava, konzumace vysoce zpracovaných výrobků, kouření cigaret nebo nadměrné pití alkoholu jsou jen některé z faktorů, které způsobují zvýšení hladiny špatného cholesterolu. Bylo prokázáno, že už u dětí se na stěnách tepen mohou tvořit aterosklerotické plaky. Na záchranu přicházejí bylinky, které podporují kardiovaskulární systém.

Usazeniny v žilách a tepnách

V důsledku nezdravého životního stylu, jako například konzumace zpracovaných potravin, nízké fyzické aktivity, ale také závislostí, jako je kouření cigaret nebo alkohol, dochází ke zvýšení špatného cholesterolu. Ten je zodpovědný za transport cholesterolu z jater do buněk celého organismu a jeho přebytek se ukládá do arteriálních cév. Z tohoto cholesterolu se vytvářejí aterosklerotické plaky, které představují hrozbu pro člověka.

Doporučený článek:  Cennější než med: včelí pyl zažene každé nachlazení, výjimečně působí i při anémii

Prasknutí a oddělení aterosklerotického plaku může způsobit infarkt nebo mozkovou příhodu. Přerůstání plaku způsobuje zúžení nebo úplné uzavření tepny, což povede k ischemii. Zaměřme se proto na sílu přírody, která dokáže našemu tělu pomoci. Ostropestřec mariánský je rostlina, která svým vzhledem připomíná obyčejný bodlák, její zdravotní vlastnosti jsou však v medicíně široce používány. Je to díky obsahu silymarinu, který rostlině propůjčuje protizánětlivý, choleretický a detoxikační účinek.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky ostropestřce mariánského

Má podpůrný účinek na játra, proto je doporučen lidem trpícím jaterní cirhózou, ale i pacientům s diabetem 2. typu. Ostropestřec pomáhá snižovat cholesterol, a tím klesá riziko vzniku aterosklerózy arteriálních cév. Chcete-li zlepšit práci oběhového systému, stojí za to obohatit svou stravu o hloh. Plody hlohu jsou bohaté na vitamín C, omega-3 kyseliny, jakož i vápník, fosfor a draslík. Také snižuje krevní tlak a pomáhá při arytmiích vyskytujících se na nervovém pozadí.

Doporučený článek:  Nesprávné čištění uší může vést ke ztrátě sluchu

Tymián, i když je spojen hlavně s kořením do vaření, také podporuje kardiovaskulární systém. Má silný antibakteriální účinek a používá se při nachlazení a bolestech v krku nebo dutin. Draslík a hořčík v něm obsažené mají pozitivní vliv na cévy a srdce. Díky těmto sloučeninám snižuje krevní tlak. Také pomáhá efektivněji cirkulovat krev v cévách, čímž zabraňuje ukládání cholesterolu v jejich stěnách.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/266016, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11896/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4866124/, https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/what-can-cause-a-sudden-increase-in-cholesterol, https://www.cdc.gov/cholesterol/ldl_hdl.htm, https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=MilkThistle