Krása, Zdraví, Životní styl

Někdy ani dieta nestačí. Za přibíráním na váze stojí často běžné léky

I když se to nemusí zdát důležité, za přírůstek hmotnosti mohou v některých případech i léky, které užíváte. Do této skupiny patří například antidepresiva, neuroleptické léky nebo kortikosteroidy. Týká se to i antikoncepčních pilulek? To se dočtete v našem článku.

Antidepresiva

Je obtížné mluvit o léčbě deprese bez pomoci farmakoterapie. Bohužel antidepresiva, zejména ta, která patří do tricyklické skupiny (TLD), jako například amitriptylin, doxepin a imipramin, způsobují intenzivní přírůstek hmotnosti. TLD jsou klasifikovány jako léky starší generace, které fungují zvýšením hladiny serotoninu a norepinefrinu v mozku a zároveň stimulují chuť k jídlu.

Doporučený článek:  Sladkému málokterá žena odolá. Dortík zažene všechny chmury, bohužel jen na chvíli

Zajímavé je, že SSRI, tedy selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, neovlivňují tělesnou hmotnost, a dokonce ji snižují, pokud se používají několik měsíců. Situace se však mění, když se užívají dlouhou dobu. Epilepsie je výsledkem stimulace mozku nadměrně vylučovanými chemikáliemi. Kontrola epilepsie vyžaduje přijetí opatření, která ovlivňují mozek. Také antiepileptika vyvolávají zpomalení práce celého organismu a to vede k přírůstku hmotnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Hormonální terapie

Je velmi běžné slyšet o přírůstku hmotnosti v důsledku používání hormonální antikoncepce. Ukazuje se, že nebyl prokázán žádný vztah mezi užíváním antikoncepčních pilulek a přírůstkem hmotnosti. Pouze progestiny mohou způsobit snížení nálady, což některé ženy kompenzují občerstvením.

Doporučený článek:  Domácí kondicionér lze snadno připravit z přírodních ingrediencí, které vlasům jednoduše zachutnají

Lidem s diabetem druhého typu se doporučuje, aby dbali na udržení zdravé hmotnosti, protože přibírání způsobuje, že se zvyšuje potřeba inzulínu v těle. Léky používané k boji proti cukrovce druhého typu mohou fungovat různými způsoby. Některé přípravky zvyšují sekreci inzulínu, jiné zintenzivňují její působení. Navzdory rozdílům v mechanismu účinku zvýšení koncentrace inzulínu podporuje přírůstek hmotnosti, zejména v počátečním období onemocnění.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/common-medications-that-may-cause-weight-gain/