Zdraví

Při užívání doplňků stravy je důležité dodržovat pravidla

Mnoho lidí si místo čerstvého ovoce nebo zeleniny dá raději doplněk stravy. Dnes jsou běžnou součástí života nejen sportovců, ale také obyčejných lidí, kterým chybí určitý druh vitaminu nebo minerálu. Je ale nutné myslet na to, že užívání těchto doplňků má také svá pravidla, která je nutné dodržovat, aby doplňky opravdu pomáhaly a nebylo tomu naopak. Jak je užívat?

Lidem chybí především minerály

Vitaminy najdete ve všech druzích ovoce, ale lidem chybí především živiny a látky, které ovlivňují naši psychickou pohodu. Mezi takové patří železo, hořčík nebo vápník. Nedostatek těchto minerálů můžete pozorovat nejen na svém těle, ale také na náladě. Proto je vhodné jíst potraviny, které jsou na ně bohaté, nebo si dopřát kvalitní doplňky stravy. Železo by se mělo užívat nalačno, například hned po probuzení.

Doporučený článek:  Předčasná ejakulace se týká každého třetího muže

Železo by se nemělo míchat s mléčnými produkty. Železo do svého těla dostanete snadněji pomoci vitaminu C, takže ho můžete zapít například pomerančovým džusem. Vápník se vyplatí jíst společně s vitaminy D3 nebo K2, které usnadní jeho přijmutí do těla. Nezapomeňte ale na denní dávku, která je u všeho jasně stanovená a neměla by se překračovat, jinak se vystavujete velkým problémům.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké vitaminy jsou vhodné?

Vitaminy A, D nebo K jsou rozpustné v tucích. Proto se nejlépe vstřebají v přítomnosti tuků, jako je olivový olej nebo jiné živočišné tuky. Některé přípravky již tuk obsahují, a proto je vstřebatelnost vitaminů vyřešená. Jestli ale tuky výrobek neobsahuje, je lepší si dát jídlo, které bude tučnější nebo připravené na oleji.

Doporučený článek:  Kuří oka dokážou velmi bolet. Stačí málo a už se nikdy neobjeví

Vitamin C můžete užívat i na lačno, protože se většinou rozpouští ve vodě. I nadále ale platí, že pokud chcete vitaminy nebo minerály doplnit, nevhodnější je to formou stravy a potravin, které dané vitaminy obsahují. Zaměřte se na zdravou stravu a pravidelný sport, protože jedině tím se budete udržovat v dobré psychické i fyzické kondici.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/the-best-time-to-take-vitamins/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK218749/, https://www.lifeextension.com/wellness/vitamins/vitamin-d3-and-k2, https://medlineplus.gov/ency/article/007478.htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986464/, https://www.medicinenet.com/what_are_the_4_missing_nutrients_in_my_diet/article.htm, https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopln%C4%9Bk_stravy, https://www.eufic.org/en/healthy-living/article/food-supplements-who-needs-them-and-when