Vztahy, Zdraví

Pravidelný sex vám může prodloužit délku života

Vědci již mnoho let hledají tajemství dlouhověkosti a detailně se zabývají životním stylem obyvatel tzv. modré zóny. To je oblast, kde se lidé dožívají netradičně vysokého věku. Sex je velmi důležitou součástí našeho života. Není proto divu, že jejich ostražitost probudila také sexuální aktivita dlouhověkých jedinců.

Společný faktor pro všechny dlouhověké

Vědci dlouho nemohli přijít na věc, kterou by měli všichni nebo alespoň většina dlouhověkých jedinců společnou. Každý z nich měl jiné návyky, jedl jiné jídlo apod., ale jednu věc mají všichni společnou. V řecké Ikarii je více než 80 procent obyvatelstva dlouhověkých. Lidé se zde dožívají věku 65 až 100 let. A všichni mají stále sex. Vědci připouštějí, že toto je jeden z prvků, který tvoří zajímavý faktor dlouhověkosti.

Studie o sexu

Studie z roku 2016 o partnerském sexu a kardiovaskulárním riziku zjistila souvislost mezi sníženou úmrtností a frekvencí orgasmu u žen. Další studie zjistila, že sex má velmi pozitivní vliv na imunitní systém. Lidé, kteří mají pravidelně pohlavní styk, mají také silnější imunitu. Během sexu se uvolňuje oxytocin, tzv. hormon lásky. Vysoké hladiny tohoto hormonu jsou spojeny s vyšší produkcí stresového hormonu kortizolu.

 

Oxytocin přispívá také za lepší kvalitu spánku. Proto po sexu usínáte mnohem rychleji a spíte tvrději. Pokud jde o krevní tlak, evropští vědci zjistili, že čím více má pár sex, tím více jim klesá krevní tlak. Podobné výsledky zjistili vědci také v souvislosti se srdečními chorobami nebo mrtvicí. Když budete mít pravidelně pohlavní styk, posílíte své zdraví, lépe se vyspíte a vyvarujete se zákeřným nemocem.

Sex pro zdraví i pohodu

V roce 2010 provedl New England Research Institute rozsáhlou studii, která zjistila, že pravidelná sexuální aktivita snižuje riziko srdečních chorob. Bohužel to funguje také naopak. Nedostatek sexu znamená vyšší riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Kromě toho je také důležitý pro harmonický a spokojený vztah. Chcete-li mít v životě pohodu a posílit svůj vztah, skočte do postele.