Zdraví

Při patních ostruhách přinese úlevu jedlá soda

Jedlou sodu nemusíte používat pouze v kuchyni, ale bude se hodit také při péči o zdraví. Soda zajistí, že máme nadýchané dezerty nebo domácí pečivo, ale využít ji můžeme také na úklid nebo do kosmetických přípravků, které si sami připravujeme. Lze ji použít také na patní ostruhy, které mohou být velmi bolestivé.

Jaké jsou první příznaky patních ostruh?

Patní ostruhy patří mezi onemocnění, která vzniknou velmi rychle, pokud neléčíte vzniklý zánět. Někdy mohou být vidět pouze u lékaře na rentgenovém snímku a nemusí ihned bolet. Pokud ale nebudete ostruhy řešit, mohou se projevit bodavou bolestí v chodidlech. Bude se vám velmi těžko chodit, každý krok vás bude bolet. Příznaky jsou pak patrné hlavně ráno, kdy jste několik hodin nechodili, nebo po dlouhém sezení.

Pokud budete bolesti ignorovat, budete trpět i při obyčejným činnostech. Nejčastěji se patní ostruhy objeví mezi 40. a 60. rokem. Neznamená to ale, že ostatní lidé mohou být bez obav. Vznik patních ostruh ovlivňuje spousta faktorů. Běhání nebo sportování mohou být příčinou, protože se při nich zatěžují klouby.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité je protahování a včasná léčba

Před každým cvičením je nutné se protáhnout, abyste si zbytečně svaly nenamáhali. Příčinou může být také nevhodná obuv, protože většinou si ji vybíráme podle toho, jak vypadá, ale už nehledíme na to, jak nám boty sedí. Ženy, které pracují v kanceláři a nosí podpatky, mohou být také více ohrožené tímto onemocněním.

Vyléčit patní ostruhy, nebo si alespoň pomoci od bolesti, můžete pomocí jedlé sody. Poměr jedlé sody a vody zvolte tak, aby vám vznikla hustá kaše. Tu naneste na paty a nechte několik minut působit. Díky vlastnostem jedlé sody si ulevíte od bolesti a také zamezíte tomu, aby se patní ostruhy rozšiřovaly. Jedlou sodu si můžete přidat také do koupele nohou.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/plantar-fasciitis/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14709-plantar-fasciitis, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-fasciitis/symptoms-causes/syc-20354846, https://www.webmd.com/fitness-exercise/understanding-plantar-fasciitis-basics, https://www.healthline.com/health/plantar-fasciitis-home-remedies