Zdraví

Všeho moc škodí. Přílišná hydratace tělu vůbec neprospěje, při pití je třeba opatrnost

Voda je hlavní složkou našeho těla, a proto je třeba dbát na její dostatečný příjem. Jak je ovšem známo, nic se nesmí přehánět. Zatímco o dehydrataci si toho můžeme přečíst mnoho, o nadměrné hydrataci se příliš nemluví, přitom oba stavy mohou být extrémně nebezpečné. Jak naše tělo reaguje na nadbytek vody?

Optimální množství vody se liší

Odhaduje se, že dospělý člověk by měl vypít dva až tři litry vody denně. Kolísání doporučené dávky je způsobené odlišným životním stylem a také rozdíly mezi pohlavími, rozdílnou hmotností a výškou. V létě by měla být denní dávka o něco vyšší, Světová zdravotnická organizace doporučuje v horkém počasí vypít asi čtyři litry tekutin.

Doporučený článek:  Malý hrášek v sobě skrývá poklad pro zdraví. Tělo zbaví infekce i nadbytečných kil

Organismus zdravého člověka je schopen denně vyloučit až 10 litrů moči. To znamená, že pití většího množství tekutin může vést k vážným zdravotním komplikacím. Hypotonická nadměrná hydratace, běžně známá také jako otrava vodou, je porucha elektrolytů, ke které dochází vlivem hyperhydratace. Ohrožení jsou především sportovci, kteří po namáhavém fyzickém výkonu vypijí najednou velké množství vody.

Zdroj obrázku: Freepik

První příznaky jsou nenápadné

Hyperhydratace se ze začátku projevuje velmi nenápadně, takže první příznaky je těžké rozpoznat a správně klasifikovat. Zpočátku mohou lidé, kteří vypili příliš mnoho tekutin, pociťovat nevolnost a bolesti hlavy, někdy se dostaví zvracení. Charakteristickým příznakem jsou otoky v oblasti bérců a kotníků a samozřejmě také příliš časté močení.

Doporučený článek:  Bolest hlavy může trvat až 3 dny. Příčiny bývají různé, léčba není vždy stoprocentní

Postupem času se tyto příznaky mohou vyvinout v závažnější symptomy. Mezi ně patří především zvýšení krevního tlaku, poruchy vědomí, dušnost způsobená otoky plic, volná tekutina v dutině břišní, svalová slabost, zvýšení srdeční frekvence, přibývání na váze a neurologické poruchy. Zde už je nutné, aby zasáhl odborník, protože takový stav může být i životu nebezpečný. Jedním z důsledků je totiž trvalé poškození ledvin.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-much-water-can-kill-you