Vztahy, Zdraví

Předčasnou ejakulací trpí každý třetí muž. Není důvod se stydět, řešení existuje

Předčasná ejakulace je téma, o kterém se příliš nemluví, ale postihuje až 30 procent sexuálně aktivních mužů. Důvody pro vznik problému mohou být neurobiologického, psychologického nebo jiného somatického rázu. Proč u mužů k tomuto jevu dochází? Příčinou může být infekce močových cest, ale za potížemi se mohou skrývat i negativní sexuální zážitky z minulosti. Neméně častá je zvětšená prostata nebo její zánět. Každopádně není tento problém ojedinělý a je namístě vyhledat odborníka.

Definice předčasné ejakulace

Jedná se o nejčastější sexuální poruchu, podle odborníků se týká předčasná ejakulace asi třetiny sexuálně aktivních mužů, přičemž některé výzkumy hovoří o číslech ještě vyšších. Podle definice značí předčasná ejakulace dysfunkci, kdy dochází k ejakulaci s minimální sexuální stimulací. Muži cítí povětšinou stud a frustraci z příliš krátkého sexu a napětí vůči své partnerce. Často vedou potíže k odmítání pohlavního styku jako takového nebo k izolaci.

Doporučený článek:  Maliny jsou napěchované zdravím. 3 zázračné nápoje udrží tělo fit po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Nejčastější příčiny předčasné ejakulace

Jak již bylo zmíněno, mezi příčinné faktory patří psychologické, neurobiologické nebo jiné somatické potíže. Kromě toho často postihuje předčasná ejakulace pacienty s cukrovkou nebo hypotyreózou, dále bývá častá při zvětšení prostaty nebo jejím zánětu, při infekci močových cest a při neurologických problémech. Mezi další důvody patří psychické vypětí, stres, úzkosti nebo negativní sexuální zážitky z minulosti. Roli může hrát delší sexuální abstinence nebo strach, že partnerka otěhotnění. K předčasné ejakulaci dochází i při potížích ve vztahu, při nedostatku sexuálních zkušeností nebo při zvýšené citlivosti penisu. Podstatnou úlohu hrají:

  • užívané medikamenty,
  • závislost na alkoholu či jiných návykových látkách.
Doporučený článek:  Ideální velikost porcí je klíčem ke zdravému hubnutí

Diagnostika a léčba problému

Co dělat, když je tento problém dlouhodobějšího charakteru? Zásadní je návštěva urologa, který provede diagnostické vyšetření a doporučí další testy s ohledem na jiná onemocnění. Lékař může doporučit sexuologickou nebo psychiatrickou konzultaci. Při léčbě předčasné ejakulace se často doporučuje psychoterapie podpořená farmakoterapií pomocí inhibitorů zpětného zachytávání serotoninu. Při léčbě pomáhá také masturbace s oddalováním ejakulace nebo meditační cvičení.

Zdroj: https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/p/premature-ejaculation