Zdraví

Plíce dostávají každý den zabrat. Od škodlivých usazenin je pročistí tři obyčejné bylinky

Zeměkoule je znečištěná množstvím smogu, a i když nebydlíme právě v zamořené oblasti, do našich plic se i tak dostává plno nečistot a škodlivých látek. Tyto látky mohou v našich plicích způsobit záněty a mohou se podílet na i vážnějších onemocněních. Proto bychom se měli o naše plíce starat. Pro to můžeme využít také přírodní medicínu. Jaké byliny mají na naše plíce pozitivní vliv?

Eukalyptus

Pokud jde o problémy s dýchacími cestami, určitě je eukalyptus v řadě bylin na prvním místě. Jeho jedinečné aroma dokáže zklidnit a uvolnit ucpaný nos. Eukalyptus je bohatý na antioxidanty, které bojují s volnými radikály a zvyšují tak naši imunitu. Výtažky z eukalyptu zklidňují podráždění plic a působí velmi dobře při odstraňování nečistot právě z plicních kanálků. Pro přirozené pročištění plic se doporučuje inhalace eukalyptového oleje.

Doporučený článek:  Správný čas pro sportovní aktivitu není jednoduché určit. Někdy je ideální ráno, jindy zase večer
Zdroj obrázku: Freepik

Plicník

Rostlinka podobná petrklíči jen s fialovými květy. Její sběr se provádí na jaře a po usušení se doporučuje přidávat ji do bylinných nálevů. Plicník má uklidňující účinky při zánětech hrtanu a při astmatu. Zklidňuje podrážděné plíce při tuberkulóze i při zápalu plic. Tato bylina má velké antioxidační vlastnosti a obsahuje mnoho tříslovin, které zajišťují antivirové a antibakteriální účinky. Pokud jste vystaveni vysoké dávce smogu, určitě vám tato bylina pomůže.

Oregano

Známá bylina, která se používá velmi často k dochucování pokrmů, má také léčebné vlastnosti. Díky obsahu vitamínů A, C, E a K má velmi dobré účinky na posílení imunity. Mimo vitamínů oregano obsahuje také vápník, mangan, hořčík a také lutein a karotenoidy. Pokud sušené oregano zalijete horkou vodou a necháte 15 minut vyluhovat, získáte odvar, který je vhodný popíjet třikrát denně.

Zdroj: https://www.storey.com/article/five-herbs-lung-respiratory-health/