Osvěžuje, zvyšuje soustředění a upravuje hladinu cholesterolu v krvi – to jsou jen některé z mnoha skvělých vlastností čaje. Rádi začínáte svůj den čajem podávaným ve stylovém šálku nebo oblíbeném hrnku? Váš čajový nálev může být ještě chutnější, když jej připravíte podle níže uvedených pokynů. Odhalte tajemství, jak správně připravovat čaj.
Na teplotě záleží
Chuť a vůně hotového nálevu závisí nejen na kvalitě a původu listů, ale také na teplotě vody. Čaj by se neměl zalévat vařící vodou – to je jedna ze základních chyb. Optimální teplota vody závisí na druhu čajových listů.
- Černý čaj – 95 °C
- Červený čaj – 90 °C
- Žlutý čaj – 80 °C
- Zelený čaj – 70–80 °C
- Bílý čaj – 60–80 °C
Jak zajistit, aby měla voda optimální teplotu? Zpravidla v čajovnách koupíte i čajové příslušenství, včetně teploměru na čaj.
Ideální doba pro louhování
Správná teplota vody a teplá nádoba vám pomohou dostat z listů to nejlepší. Chuť čaje však závisí i na tom, jak dlouho se nápoj louhuje. Zde se – stejně jako u teploty vody – pokyny liší. Jak dlouho byste měli nechat louhovat jednotlivé druhy čaje?
- Černý čaj – 2–3 minuty
- Červený čaj – maximálně 3 minuty
- Ovocný čaj – 4–5 minut
- Zelený čaj – 2–3 minuty
- Bílý čaj – 2–3 minuty
U některých čajů může být doba louhování delší nebo kratší. Příkladem může být zelený čaj. Pokud tento druh čaje pijete pravidelně, měla by být doba louhování čaje delší – jen tak dosáhne nálev vyšší koncentrace polyfenolů.
Jak obohatit chuť
Chcete obohatit chuť čaje? Cukr, med, mléko a citron jsou nejoblíbenější přísady, i když jistě nejen ony. S jakými přísadami by se měl čaj podávat?
- Sušené květiny – podle druhu nálevu do něj můžete přidávat ibišek, levanduli nebo růži.
- Hřebíček, vanilka nebo zázvor – to jsou příklady koření, které je vhodné přidat do připraveného nálevu.
Překvapte sebe nebo své hosty – naučte se připravovat čaj tak, abyste si mohli vychutnat jeho jedinečnou chuť a vůni a prožili daný okamžik.
Zdroj: https://www.thespruceeats.com/perfect-cup-of-tea-every-time-434789