Zdraví, Životní styl

Nadměrný hluk zatěžuje obyvatele napříč evropskými městy

Více než polovina všech dospělých Evropanů žijících ve městech je denně vystavena škodlivé hladině hluku od vozidel. Vědci ze Španělska se na tuto problematiku soustředili a zjistili, že dodržování hlukových směrnic podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by zachránilo život více než 3,6 tisícům lidí každý rok. Proč je pro lidské tělo velký hluk tak nebezpečný?

Vliv hluku na zdraví

Podle odborníků je hluk z dopravy druhou nejvýznamnější environmentální příčinou špatného zdraví v západní Evropě. Před hlukem se umístil jen smog. Spojuje se s řadou zdravotních problémů. Dlouhodobé vystavení hluku může vést ke stresu, zrychlení srdeční frekvence, vyššímu krevnímu tlaku, zúžení cév, kardiovaskulárním onemocněním, depresím a úzkostem.

Doporučený článek:  Zbavte se kuřích ok rychle a bezbolestně. Spolehnout se můžete na bylinky, med a oblíbené ovoce
Zdroj obrázku: Freepik

Hluk v evropských městech v číslech

Vědci z barcelonského institutu zkoumali úroveň hluku z dopravy v 749 evropských městech. Ukázalo se, že 48 % ze 123 milionů dospělých (ve věku 20 let a více) bylo vystaveno příliš vysoké hladině hluku (nad 53 decibelů). Studie také ukázala, že více než 11 milionů dospělých bylo silně podrážděno hlukem z ulice. Z tohoto důvodu bylo narušeny jejich každodenní činnosti (čtení, práce i spánek).

Podle WHO by hladina hluku neměla překročit 53 decibelů za 24 hodin. Podíl obyvatel, který byl vystaven vysokým hladinám hluku v evropských metropolích, se obecně pohyboval od 29,8 %, ale tam to nezůstalo. V Madridu bylo vystaveno nadměrnému hluku 43,8 % lidí, zatímco v Římě se to vyšplhalo až na neuvěřitelných 60,5 % nespokojených obyvatel.

Doporučený článek:  Dobré zprávy pro všechny milovníky kávy. Oblíbený nápoj ochrání játra před zákeřnými chorobami

Kde je to nejhorší?

Vzhledem k rozdílnosti ve zdrojích dat o dopravním hluku nelze přesně říct, kde je to nejhorší nebo naopak nejlepší. Díky tomu nebylo vytvořeno žádné hodnocení hluku z dopravy. Všechny údaje vložili vědci do veřejně přístupné databáze, která zahrnuje města v celé Evropě a kde se můžete podívat, jak je na tom město nebo země, kde žijete. Praha je na hodnotě 70,6 % vystavení hluku, 12,7 % lidí hodnotilo vystavení hluku jako mírné.

Zdroj: https://www.eltis.org/in-brief/news/european-cities-significantly-affected-noise-pollution-study-shows, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935114004629, https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/136466/e94888.pdf, https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1004001, https://isglobalranking.org/city/prague/, https://isglobalranking.org/