Rady a tipy

Mikrovlnku šetrně a účinně vyčistí jedlá soda, citron nebo ocet

Život bez mikrovlnné trouby? To si už dokáže představit jen málokterá rodina, protože je výtečným pomocníkem v domácnosti. Zajišťuje ohřev jídel, nápojů a pomáhá i při přípravě pokrmů nebo při rozmrazování. Jako každý spotřebič potřebuje péči, s ohledem na pokrmy, které se v ní připravují, ještě důslednější a opatrnější. Nehodí se používat agresivní chemické výrobky, které se následně mohou dostat do stravy. Jak ji tedy efektivně vyčistit pomocí levných a zdravotně nezávadných prostředků?

Dokonale čistá mikrovlnka

Podle mnohých odborníků patří mikrovlnná trouba mezi nejvíce znečistěné spotřebiče, platí to především pro společně využívané kuchyňky v administrativních budovách, ale na špínu trpí i přístroj v domácím prostředí. Vzhledem k tomu, že se v ní připravují pokrmy, je namístě ji pravidelně čistit a vyhnout se tak nákaze různými patogeny. Po použití je vhodné vnitřek trouby očistit vlhkou mycí houbou a vytřít do sucha pomocí papírové utěrky. Skleněný otočný talíř lze umýt v myčce, případně ručně horkou vodou a běžným saponátem.

Jedlou sodou proti mastnotě a zápachu

Co dělat, když jsou skvrny odolné nebo vnitřek trouby mastný? Skvělým pomocníkem při vaření i při úklidu v domácnosti je jedlá soda. Má mírně žíravý účinek a dokonale si poradí s veškerou mastnotou. Stačí smíchat jedlou sodu s vodou v poměru 1 : 2 a pomocí houbičky vnitřek trouby vyčistit. Jedlá soda současně zlikviduje zápach. Na závěr stačí vnitřní prostor vytřít papírovými utěrkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Citronem proti zažrané špíně

Trouba se nečistila zatraceně dlouhou dobu, proto je špína zažraná? Je na čase vzít misku s vodou a přidat čerstvě vymačkanou šťávu z citronu, vložit do trouby a zapnout na tříminutový ohřev. Vygenerovaná vodní pára zaplní vnitřek a pomůže změkčit i ty nejodolnější skvrny, poté stačí dočistit vlhkou houbičkou a vytřít do sucha.

Na plíseň pomůže ocet

Plísně jsou nebezpečné, protože uvolněné spory mohou rozvinout alergické reakce, proto při objevení černošedých skvrn je třeba jednat okamžitě. Do misky s vodou nalijte ocet v poměru 2 : 1, vložte do trouby a zahřejte na 30 vteřin. Opět vodní pára vyplní prostor a dokonale vydezinfikuje stěny od plísní, poté se musí jen dočistit vlhkou houbičkou nebo hadříkem a vytřít, aby stěny byly suché.

Zdroj: https://www.ahs.com/home-matters/quick-tips/how-to-clean-microwave/