Zdraví

Bolesti zad mohou souviset s několika onemocněními

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů, který někdy v životě zažilo devět lidí z deseti. Většinou se jedná o důsledek dlouhého sezení u stolu nebo těžké fyzické práce na zahradě či v práci. V některých případech se ale jedná o příznak nemoci, která se projevuje tímto způsobem. Co se může skrývat za dlouhotrvajícími bolestmi zad?

Artróza nebo ischias

Jen málo lidí si uvědomuje, že páteř musí unést velkou zátěž. Bohužel málokdo bere v potaz to, že se postupem času opotřebovává. Po mnoha letech tahání těžkých nákupů a práce na zahradě se proto můžeme setkat s chronickými bolestmi zad a degenerativními změnami, které mohou vést k artróze páteře. Úlevu mohou poskytnout fyzioterapie a léky proti bolesti.

Doporučený článek:  Banánový čaj doplní tělu vitamíny a podpoří kvalitní spánek

Dalším důvodem pro bolest zad může být ischias. Ten se objeví v důsledku tlaku na největší nerv v lidském těle – sedací nerv. Bolest zad v tomto případě bude velmi silná a kvalita života se sníží na minimum. Mnoho pacientů ji totiž popisuje jako nejhorší bolest v životě. Přidat se může také brnění nebo necitlivost v dolních končetinách. Pomoci může odpočinek a rehabilitace.

Zdroj obrázku: Freepik

Osteoporóza nebo revma

Osteoporóza je onemocnění, při kterém kosti ztrácejí váhu. Z tohoto důvodu můžete mít problémy se zlomeninami (kolem krčku stehenní kosti nebo pažní kosti). Tento problém se objevuje většinou u žen po menopauze, ale nevyhýbá se ani mužům. Jedná se o vážné onemocnění, se kterým vám poradí lékař. Doporučuje se odpočívat, nosit speciální korzety, užívat léky proti bolesti a podstoupit fyzioterapii.

Doporučený článek:  Při trávicích obtížích uleví zaručeně bylinný čaj. Vyzkoušejte netradiční druhy, podpoří nejen zažívání

Revmatoidní artritida (RA) je chronické onemocnění, které postihuje klouby. Mezi základní příznaky patří bolest, otok a zarudnutí. V první chvíli se objeví na malých kloubech rukou a nohou, ale postupem času se může bolest objevit také v oblasti páteře. Typická je také ranní ztuhlost, která vám znepříjemní ranní činnosti. Pomoci může rehabilitace nebo biologická léčiva.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/spinal-arthritis, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/diagnosis-treatment/drc-20377441, https://www.niams.nih.gov/health-topics/osteoporosis, https://www.cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid-arthritis.html