Domov

Ve stinném koutě zahrady se bude vyjímat konvalinka vonná

Vypadá překrásně a bývá středobodem jarních kytic, k tomu omamně voní. Využívá se ve fytoterapii a její esence bývá součástí mnoha světově známých parfémů. Konvalinka vonná je úžasná jarní rostlina, kterou si můžete snadno vypěstovat doma na zahrádce a potěšit se jejími květy ve váze. Dokonce pomáhá, ale její krása může i zabíjet, je nutné se mít na pozoru, protože je jedovatá a může ublížit dětem nebo domácím zvířatům.

Jedna z nejkrásnějších jarních květin

Nejprve se objeví dlouhé zelené listy, poté štíhlé stonky, na jejichž koncích pak rozkvetou hrozny zvonečků bílé barvy, které příjemně a intenzivně voní do celého okolí. Konvalinka vonná je známá především ze zahrádek, ale vyskytuje se i volně v přírodě v lesích, na loukách a v podhorských oblastech, v některých zemích Evropy, například v Polsku, je chráněná. V posledních letech je velmi oblíbená do květinových aranžmá včetně svatebních kytic, protože ozvláštní dekoraci a provoní interiér. Pěstování je nadto velmi snadné, tato rostlina nemá vysoké nároky na péči a může se vysazovat i do polostínu nebo stínu.

Doporučený článek:  Staré punčocháče je chyba vyhodit. Inspirujte se chytrými triky, které usnadní každodenní život
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pěstovat jarní ozdobu zahrádky

Konvalinka vonná se nejčastěji rozmnožuje dělením trsů v podzimním období, ale lze také z cibulek, které se vysazují v období od března do dubna. Rostlina je odolná vůči mrazům, a jak již bylo řečeno, vyhovuje jí stinné místo s dostatkem vody. Kvete v období května a června, při umístění na slunce potřebuje více zálivky a odkvétá dříve. Škůdci se této rostlině zdaleka vyhýbají, netrpí ani na houbové infekce, rychle se rozmnožuje oddenky a brzy mohou rostliny vytvořit bujný voňavý trávník.

Doporučený článek:  Do dveří ledničky nepatří všechny potraviny. Některé se zde zbytečně zkazí

Pozor na záměnu s medvědím česnekem

Konvalinka vonná se používá pod dozorem k různým léčebným účelům, protože obsahuje glykosidy, flavonoidy, fenolové kyseliny nebo silice. Rostlina se používá při léčbě srdce, pro snížení krevního tlaku i při revmatu či zánětech kloubů, povzbuzuje činnost mozku, zlepšuje kognitivní funkce, především paměť a koncentraci. Může léčit, ale také ublížit. Při náhodné konzumaci může dojít k intoxikaci vedoucí ke smrti, proto je nutná léčba pod dozorem léčitele nebo se doporučuje používat pouze extrakt zakoupený v lékárně. V přírodě pozor na záměnu s medvědím česnekem, který má podobné listy, voní však po česneku.

Zdroj: https://www.rxlist.com/lily-of-the-valley/supplements.htm