Domov, Rady a tipy

Skvrny od laku na nehty vyčistí aceton, pomoci může také soda

Lak na nehty je nezbytným doplňkem snad každé ženy. Díky němu naše nehty vypadají krásně a elegantně. Bohužel stačí chvilka nepozornosti a lak se vylije. Odstranit skvrny od laku nebývá jednoduché, proto vám přinášíme několik jednoduchých tipů, jak to zvládnout.

Odstranění laku z oblečení

Tkanina, na kterou je největší pravděpodobnost, že vylijete lak na nehty, je vaše oblečení. Ať už jsou to džíny, nebo oblíbené tričko, odstranit skvrny může být opravdu výzva. Pokud máte skvrnu na bílém oblečení, jemně ji odbarvěte peroxidem vodíku a poté vyperte jako obvykle. Dalším pomocníkem bude odlakovač na nehty s acetonem nebo samotný aceton. U barevného oblečení může být odstraňování složitější, protože některé chemické prostředky mohou poškodit barvu.

Doporučený článek:  Krásná vůně je nejhezčím doplňkem ženy. Některé vůně ovšem s parfémem nemají nic společného
Zdroj obrázku: Freepik

Proto postupujte následovně:

  1. Najděte skrytý šev na látce a naneste trochu odlakovače na bázi acetonu, abyste se ujistili, že se barva nezmění a materiál nepoškodí.
  2. Odstraňte přebytečný lak – pokud je na oblečení velká kapka, netřete ji, protože to by mohlo lak zatlačit hlouběji do látky. Použijte hranu staré kreditní karty nebo tupý nůž, abyste kapku lépe zvedli.
  3. Pod skvrnu položte několik papírových utěrek, aby absorbovaly aceton. Namočte vatový tampon do acetonu a přejíždějte po skvrně z okrajů dovnitř. Pokračujte, dokud stopy laku zcela nezmizí.
  4. Po odstranění skvrny oděv vyperte jako obvykle.
Doporučený článek:  Kvalita spánku rozhoduje o naší náladě i kondici těla
Zdroj obrázku: Freepik

Koberce a gauče

Odstranit skvrny od laku z koberce nebo gauče můžete podobně jako z oblečení za pomocí acetonu a vatového tamponku. Zapotřebí je rychlé jednání, čím dříve začnete skvrnu odstraňovat, tím lépe. Opět lak neroztírejte, ale jemně vklepávejte aceton do tkaniny. Pokud je lak na nehty na koberci už zaschlý, oškrábejte ho nožem nebo holicím strojkem a pak vysajte vysavačem.

Jestliže máte rozlitý lak na pohovce, naneste na skvrnu sodu bikarbonu a nechte 15 minut působit. Pomocí zubního kartáčku pak setřete lakem nasáklý prášek. V případě odolných skvrn následně použijte aceton a nakonec pohovku otřete vlhkou houbičkou.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-nail-polish-stains-clothes-carpet-upholstery-2147132