Rady a tipy

Dobrodruh radí, jak udržet vejce čerstvá i mimo lednici

Vejce, to je druh potraviny, který jíme téměř každý den. Jsou bohatá na bílkoviny a napomáhají vstřebávání živin. Při pokojové teplotě však zůstávají čerstvá pouze 10 až 20 dní. Nastává tedy otázka, jak prodloužit jejich čerstvost? Kapitán jachty, který procestoval celý svět, se s námi podělil o unikátní způsob, jak toho docílit!

Obracejte vejce jednou týdně

Vejce je třeba obracet jednou týdně – to je účinný způsob, jak udržet vejce čerstvá. Díky této metodě měl kapitán jachty Krysztof Baranowski, který se již dvakrát sám plavil po celém světě, každý den během své plavby k snídani chutná míchaná vejce.

Zdroj obrázku: Freepik

„Už si nevzpomínám, kdo mi prozradil toto zajímavé tajemství, jak dochází ke zkažení vajec. Když vejce déle leží ve stejné poloze, žloutek kvůli gravitaci pomalu padá do vaječného bílku, dokud nepřilne ke skořápce. A tam dochází k rychlému kažení. Vejce je tedy potřeba obracet jednou týdně,“ říká Krysztof Beranowski v autobiografickém rozhovoru Zpověď kapitána.

Vejce neoplachujte

Jestli jste zvyklí vajíčka umýt, než je dáte do lednice, nedělejte to. Neumytá vejce si po delší dobu udrží svou čerstvost. Ve skořápce je totiž mnoho pórů a navrchu tenký film. Tento film je přirozenou ochranou, a pokud zůstane neporušený, vydrží déle i čerstvost vajíčka. Kapitán Baranowski dále doporučuje 3 účinné způsoby:

  • Potřít vejce tukem, který zabrání pronikání vzduchu skrz skořápku dovnitř.
  • Vložit vejce na pár sekund do vroucí vody.
  • Přelít vejce horkým voskem.
Zdroj obrázku: Freepik

S těmito metodami souhlasí i odborníci, kteří dodávají, že vejce je nejlepší uchovávat v chladničce. Je dobré nechat je v kartonové krabičce, díky které skořápkou neprojdou jiné pachy z dalších potravin, které by mohly způsobit, že se vejce rychleji zkazí.

Jak zjistit, jestli je vejce čerstvé?

I když skladujete vajíčka správným způsobem, možná si občas nejste jistí, jestli jsou čerstvá. Ale naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak to zjistit. Stačí vejce ponořit do vody. Je-li čerstvé, klesne ke dnu, je-li staré, zůstane plavat.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/how-to-store-eggs-1389331