Rady a tipy

Slupka od pomeranče prozáří celou domácnost i naši pleť

Taky máte rádi vůni čerstvě oloupaného pomeranče? Vzduch okamžitě naplní sladká, pikantní vůně. Mnozí z nás však po oloupání vyhodí slupky do koše a soustředí se jen na šťavnatý vnitřek. To je ale chyba. I pomerančová kůra má mnoho benefitů a dá se využít v domácnosti i při péči o pleť. Ptáte se, jak? To si povíme v tomto článku!

Jak použít slupku v domácnosti?

Až si tedy příště pochutnáte na sladkém pomeranči, slupky nevyhazujte. Zde přinášíme tipy, jak vám pomůžou v péči o váš útulný domov.

Zdroj obrázku: Freepik
  1. Vodní kámen: pokud máte tvrdou vodu, můžou vás trápit bílé skvrnky od vody na kovových součástkách v koupelně nebo v kuchyni (kohoutky, baterie, dřez apod.). Olej ve slupce od pomeranče si s nimi poradí. Stačí oranžovou stranou slupky otřít povrch a opláchnout teplou vodou.
  2. Odpuzuje hmyz: pomeranče jsou přirozeným zdrojem limonenu – látky, která působí jako repelent proti komárům, mouchám i mravencům. Nakrájejte čerstvou kůru a položte na místo, kde se vyskytuje hmyz, např. k oknům nebo ke dveřím. Až slupky uschnou, nahraďte je čerstvými.
  3. Leštidlo na dřevo: na rozdíl od kovových součástí použijte k leštění dřeva bílou stranu slupky. Dřevo se pak bude krásně lesknout.
  4. Pohlcovač pachů: usušte slupky, nakrájejte na malé kousky a vložte do sáčku, který umístíte do skříně, která by mohla být cítit zatuchlinou. Nebo položte pár slupek na dno odpadkového koše, než do něj vložíte pytel na odpadky. Pokud používáte ocet jako čisticí prostředek, přimíchejte do lahvičky několik kousků kůry pro příjemnější vůni.
Doporučený článek:  Nemoci ústní dutiny je nutné řešit ihned. Jinak přijdou problémy, které nikdo nechce zažít
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravá a zářivá pleť

Slupka z pomeranče obsahuje větší množství vitamínu C než samotné plody. Její antibakteriální vlastnosti pomáhají zlepšit pokožku náchylnou k akné, obsažené minerály jako vápník, hořčík a draslík pomáhají získat mladistvou a rozjasněnou pleť. Zvlhčuje pokožku, což z ní činí vhodnou volbu pro ty, kteří hledají přírodní způsob péče o pleť.

Nejjednodušším způsobem, jak kůru použít, je důkladně ji usušit a rozemlít v mixéru na jemný prášek. K výrobě pleťové masky smíchejte čajovou lžičku prášku s několika lžícemi bílého jogurtu a naneste na 15 minut na obličej. Nebo si vyrobte domácí peeling smícháním pomerančového prášku s cukrem a medem a trochou oblíbeného oleje. Takový peeling můžete použít na pokožku celého těla, ale i na pleť obličeje.

Zdroj: https://www.kidspot.com.au/lifestyle/home/24-ways-to-use-up-orange-peel/news-story/23f82d6451318199fb818b3b08e7e6aa