Domov, Rady a tipy

Šeřík naplní domov omamnou vůní. Díky jediné tabletě si jeho krásu užijete mnohem déle

Šeřík má nádherné květy a vůni, které si chceme užít i v pohodlí svého domova. Ne všechny zahradní květiny jsou ovšem vhodné do vázy. Mnoho z nich po uříznutí a přinesení domů rychle vadne a ztrácí na své kráse. Jestli si chcete naplno užít vzhledu i vůně šeříku, měli byste se držet pár osvědčených způsobů, jak prodloužit jeho životnost.

Kdy šeřík uříznout, aby vydržel co nejdéle?

Doba, kdy se rozhodnete květy uříznout z keře, je velmi důležitá. Provádět byste to měli vždy brzy ráno nebo až večer. Pokaždé používejte ostrý nůž nebo nůžky, nikdy květy netrhejte jen rukama. Před vložením do vázy nezapomeňte odstranit spodní listy, aby nedocházelo k hnilobě. Zároveň zařízněte větev na šikmo, aby mohla lépe přijímat vodu. Dobré je také vložit větvičku na 20 vteřin do vroucí vody, než ji ponoříte do vázy.

Doporučený článek:  Čištění trouby už není nutné odkládat. S našimi triky bude znovu zářit jako nová
Zdroj obrázku: Freepik

Aspirin dodá rostlinám energii

Do vody můžete také přidat běžný aspirin. Díky němu si rostliny udrží svůj svěží vzhled mnohem déle. Aspirin prodlužuje životnost květin ve váze a netýká se to pouze šeříku. Tuto metodu můžete použít i u mnoha květin, které si přinesete z květinářství. Personál v květinářství vám vždy rád poradí, jak se máte o konkrétní druhy květin starat, aby vám vydržely co nejdéle. Pro šeřík a mnoho dalších rostlin je zaručeným způsobem přidání aspirinu do vody.

Doporučený článek:  Rtěnka může vydržet na rtech mnohem déle. Na způsobu nanášení záleží

Péče o vodu je základ

Pravidelná výměna vody je klíčem k úspěchu. Měnit byste ji měli jednou až dvakrát denně. Při každé výměně trochu zastřihněte konce větviček, pokud budou slizké a kluzké. Jestli si všimnete, že rostlina začíná uvadat, vložte ji na 2 hodiny do mísy se studenou vodou. Poté vodu jemně setřeste a vložte zpět do vázy. Šeřík také nedávejte do vázy se studenou vodou, ale nechte nějakou dobu odstát, aby měla pokojovou teplotu. Díky tomu rostlina nebude mít šok ze změny teploty. Vyzkoušejte tyto triky a nebudete litovat.

Zdroj: https://www.chicagobotanic.org/blog/how_to/keep_cut_lilacs_fresh_longer_these_tips