Zajímavosti, Životní styl

Přehnaná hygiena škodí zdraví. Pravidelně je třeba mýt pouze tři části těla

Každodenní mytí celého těla je pro mnohé z nás základem osobní hygieny. Ukazuje se však, že to můžeme s hygienou i přehánět. Odborníci včetně lékařů tvrdí, že stačí, abychom si důkladně myli pouze tři části těla.

Nemusíme mýt celé tělo

Hygiena je mimořádně důležitá pro udržení zdraví. Většina z nás se koupe nebo sprchuje alespoň jednou denně. Možná to však děláme příliš často, nebo přesněji myjeme příliš mnoho částí těla více, než je zapotřebí. Časté mytí může zničit prospěšné bakterie, které umožňují lidskému mikrobiomu rozlišit dobré, prospěšné patogeny od špatných, které jsou škodlivé.

Naše tělo potřebuje určité druhy bakterií a virů na povrchu pokožky. Namísto toho, abyste si každý den myli celé tělo, odborníci radí zaměřit se na tyto tři části: intimní oblasti, podpaží a nohy. Tyto části našeho těla vyžadují každodenní mytí a osobitou péči, neboť jsou nejvíce vystaveny vývoji hub a patogenních mikroorganismů.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš mnoho mytí může škodit

Zbytek těla by se měl každý den opláchnout vodou, ale není třeba jej důkladně drhnout houbou nebo mýdlem. Tímto způsobem utíráme epidermis, která je přirozenou ochrannou bariérou naší pokožky. Kosmetika by se také měla vybírat a používat se zdravým rozumem. Vybírejte si raději přírodní produkty, které nebudou zatěžovat váš organismus zbytečnými chemickými látkami. Někteří odborníci tvrdí, že nejlepší na mytí je obyčejné mýdlo.

Náš imunitní systém potřebuje určitou stimulaci prostřednictvím normálních nečistot a dalších faktorů okolního prostředí, aby vytvořil ochranné protilátky a imunitní paměť. Častější sprchy během celého života mohou snížit schopnost imunitního systému správně fungovat. Proto je důležité, abychom tělo nezbavovali prospěšných bakterií. Nezatěžujte také tělo zbytečnými agresivními mycími přípravky.

Zdroj: https://sot.com.al/english/shendeti/e-thote-mjeku-keto-jane-te-vetmet-pjese-te-trupit-qe-duhet-ti-lani-cdo--i525325