Domov, Rady a tipy

Miniaturní hmyz dokáže rostliny úplně zničit. Proti tomuto postřiku nebudou mít mšice žádnou šanci

Mšice jsou pro zahrádkáře noční můrou, která může napáchat velkou škodu. Vysávají buněčnou šťávu z rostlin, což způsobuje jejich odumírání. V první řadě se vyplatí použít ekologický způsob pro boj s vetřelcem. Je to levný a navíc šetrný způsob, který neohrozí životní prostředí ani samotné rostliny. Jak bojovat proti mšicím s pomocí kvasnic?

Mšice se rychle množí

Mšice měří dva až pět milimetrů a mohou mít zelenou, krémovou nebo oranžovou barvu. Někdy bývají i černé. Jejich tělo je protáhlé a mírně zaoblené. Obvykle se živí stonky rostlin nebo spodní stranou listů, kde samičky také kladou vajíčka. Tento hmyz se velmi rychle množí, proto musíte jednat co nejrychleji. Účinný je například kvasnicový postřik.

Doporučený článek:  Toulcovka si získala srdce nejednoho milovníka květin. Přináší však nečekané riziko

Kvasnice vytvářejí ochrannou bariéru, která chrání keře, zeleninu a okrasné rostliny před napadením vetřelcem. Postřik kvasnicemi navíc urychluje jejich růst a chrání je před škodlivými mikroorganismy. Bojuje proti houbovým onemocněním. Příprava kvasnicového postřiku je jednoduchá a rychlá, budete potřebovat jen kvasnice a vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak postřik vyrobit?

Sto gramů pekařských kvasnic rozpusťte v pěti litrech vody a nechte hodinu odstát. Můžete přidat i pár kapek tekutého mýdla pro lepší účinnost, kapalina pak lépe přilne k listům a stonkům. Všechny ingredience důkladně promíchejte. Nalijte směs do lahvičky s rozprašovačem a rovnoměrně nastříkejte na všechny napadené pokojové i venkovní rostliny. Po několika minutách rostliny opláchněte pod tekoucí vodou, abyste smyli odumřelé mšice.

Doporučený článek:  Přirozeně ztmavit obočí jde pomocí bylinek i sladkého medu. Těšit se můžete na dokonalý vzhled

Postřik z kvasnic byste měli aplikovat jednou týdně, pokud se ale mšice už stihly přemnožit, pak i každých pár dní. Toto ošetření můžete provádět během celého vegetačního období rostlin. Nezapomeňte tekutinou důkladně postříkat jak vrchní, tak spodní části listů a stonky. Nejlepších výsledků u venkovních rostlin dosáhnete při použití za bezvětří a v suchých dnech.

Zdroj: https://www.almanac.com/pest/aphids