Domov

Toulcovka si získala srdce nejednoho milovníka květin. Přináší však nečekané riziko

Toulcovka neboli lopatkovec je oblíbená pokojová rostlina, která ozdobí místnost a vyčistí ji od toxických látek. Krásné, velké a lesklé listy čas od času doplní elegantní bílé květy s nádhernou vůní. Jen málokdo si ale uvědomuje, že zatímco lidem přináší potěšení, u našich domácích mazlíčků je situace opačná. Toulcovka je pro psy a kočky dokonce velmi nebezpečná.

Čistí vzduch od nebezpečných látek

Lopatkovec je oblíbenou dekorací v domácnosti. Za svou oblibu vděčí nejen svému vzhledu, ale i dalším prospěšným vlastnostem. Má schopnost čistit vzduch. Výzkumy ukázaly, že listy a květy absorbují nebezpečné chemické sloučeniny, jako je benzen, formaldehyd, xylen, oxid uhelnatý a trichloretylen. Pokud mu zajistíme vhodné podmínky, odvděčí se nám kvetením.

Toulcovky mají rády polostinné umístění, měly by růst v propustné, úrodné, humózní a vlhké půdě. Nemají rády průvan a příliš suchý vzduch může způsobit zasychání a opadávání listů. Na druhé straně mohou tyto rostliny napáchat velké škody. Jejich květy a listy obsahují vápenaté alkaloidy a šťavelany, které u psů a koček způsobují podráždění sliznic. Objeví se intenzivní pálení a svědění, podráždění úst a jazyka a nadměrné slinění spolu s nechutenstvím.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat otravu?

Otravu u psů a koček poznáme podle bledých dásní a spojivek. Objeví se zvracení, průjem, citlivost břicha a celková slabost. To jsou signály, které bychom rozhodně neměli podceňovat, a okamžitě se vypravit k veterináři. Pokud doma toulcovku pěstujete, umístěte ji dostatečně vysoko, aby k ní domácí mazlíčci a děti neměli přístup.

Toulcovka zdaleka není jediná rostlina, která je pro psy a kočky jedovatá. Z těch pokojových bychom si měli dát obzvlášť pozor na vánoční hvězdu, tchynin jazyk, dracénu, brambořík, monsteru, diefenbachii a aloe vera. Všechny tyto rostliny patří mezi oblíbené pokojovky, avšak pro domácí mazlíčky může setkání s nimi končit i smrtí.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/grow-herb-garden-indoor-outdoor-13771633.html