Stravování, Zdraví

Tělo je třeba udržet v rovnováze. Překyselení organismu může mít vážné následky

Překyselení organismu je poměrně častým problémem při nesprávné stravě nebo užívání stimulantů. Některé typy onemocnění mohou také naznačovat nerovnováhu kyselin v těle. Jak se projevuje vysoká hladina kyselin v organismu? Podívejme se, jaké jsou příznaky nebo jak se můžete doma sami otestovat.

Co je překyselení organismu?

K překyselení organismu dochází, jakmile se naruší acidobazická rovnováha. Hromadění kyselin lze zmírnit doplněním minerálů, jako je vápník, hořčík nebo draslík. Krev by správně měla mít pH mezi 7,35 a 7,45. Jakmile se dostane mimo tyto hodnoty, může to znamenat překyselení organismu. Co to může způsobit?

Doporučený článek:  Zdravý jídelníček není drahý, tyto potraviny jsou snadno dostupné

Mezi nejčastější produkty, které mohou stát za překyseleným organismem, patří káva, alkohol nebo cigarety. Důvodem ale mohou být také hubnoucí diety, které z těla vyplaví příliš mnoho minerálů. Kyselinotvorné potraviny jsou také sladkosti, maso, uzeniny, bílá mouka, bílá rýže, sýr, černý čaj, kakao nebo čokoláda.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky překyselení organismu

Z dlouhodobého hlediska je překyselení velmi nebezpečné, protože se může projevit jako cukrovka, ateroskleróza, obezita, peptický vřed nebo rakovina. Dojít může ale také ke zhoršení stavu zubů a kostí. Objevit se může i chronická únava, problémy s koncentrací, bolesti hlavy, oslabená imunita nebo gastrointestinální potíže.

Doporučený článek:  Nejlepší smoothie pro zdraví? Dodá vitamíny, pomůže i zhubnout!

Domácí test na překyselení organismu

Chcete-li si provést test, postačí vám proužkový test na pH v moči, který byste měli provést několikrát za den. Jak se tohoto problému zbavit? Pro odkyselení organismu musíte do jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu. Hydratujte své tělo a vzdejte se fast foodu, alkoholu a cigaret. Pravidelná fyzická aktivita vám také hodně pomůže. Pro akutní pomoc můžete využít volně prodejné přípravky z lékárny, které vám pomohou s pálením žáhy.

Zdroj: https://www.practo.com/healthfeed/hyperacidity-causes-and-management-7606/post