Krása, Zdraví

Paronychie je víc než obyčejná plíseň. O nemocné nehty je třeba co nejlépe pečovat

Častým problémem nohou je paronychie, což je onemocnění, pro které je typická nejen plíseň na nohou, ale také výtok a otok. Příčin je hned několik, tou nejčastější je ale nedostatečná hygiena. O nohy bychom se přitom měli starat přinejmenším tak často jako o ruce. Tato nemoc se ale může týkat také špinavých rukou.

Jaké jsou příčiny vzniku paronychie?

Onemocnění je hlavně zánět nehtového záhybu. Poznáte ho nejen podle zarudnutí nebo otoku na ruce nebo noze, ale také podle dalších příznaků. Rozlišit pak můžeme dva typy paronychie, akutní a chronickou. Mezi nejčastější důvody patří bakterie, zranění nehtů, nošení malých bot nebo nedostatečná hygiena nohou. Další příčinou vzniku nemoci může být kousání nehtů, hlavně na rukách.

Doporučený článek:  Zarudlé nehty je nutné ihned řešit. Nebezpečný zánět může nabrat ještě větších rozměrů

Chronická paronychie znamená, že ruce nebo nohy jsou velmi často vystavené kontaktu s chemickými prostředky. Týká se to především uklízeček, zdravotních sester nebo lékařů. Chronickou paronychii budete léčit mnohem déle než akutní, a to asi o 6–7 týdnů. Péči o nohy byste tedy neměli podceňovat. Pokud si nemoci nevšimnete nebo ji budete přehlížet, můžete si způsobit další bolesti, protože nehet zaroste nebo bude mít zvláštní tvar.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nemoc léčit? Pomohou domácí metody

Prvním příznakem, který můžete pozorovat, je otok na rukách nebo na nohách. Doprovázet ho může hnisavý výtok nebo se změní barva nehtové ploténky, a to na žlutou nebo zelenou. Proti nemoci ale můžete snadno bojovat, a to nejen mastmi nebo krémy, ale také domácími prostředky. Jaké to jsou? Ve většině případů se nemoc léčí antivirotiky, ale není to vždy nutné.

Doporučený článek:  Popraskané paty zahojí pravidelná domácí péče. Chodidla uzdraví lněné semínko a vitamin A

Důležité bude naučit se správně zastřihávat nehty, aby se podobný problém již neopakoval. Pomoci si můžete šedým mýdlem nebo si na nohy dát obklady z jedlé sody, jitrocele nebo šalvěje. Bylinky budou v tomto případě velkým pomocníkem. O své nohy pečujte pravidelně, protože jedině tak se vyhnete plísni a dalším problémům.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/a_to_z/paronychia-a-to-z