Zdraví

Stačí málo a z léků je jed. Správné dávkování je důležitější, než se zdá

Užívání léků může naše zdraví ovlivňovat negativně i pozitivně. Proto je důležité, aby byly brány ve správný čas, aby se dodržoval doporučený interval mezi jednotlivými dávkami a aby byly zvoleny vhodné kombinace. Důležitou roli hraje také stravování a užívání léků. Některé léky se mají užívat na lačno a jiné zase až po jídle. Dávejte si proto pozor, aby vám léky více neuškodily, než pomohly.

Nejčastější chyby při užívání léků

Lidé se často při užívání léků neřídí pokyny lékařů nebo na příbalových letácích, které se nacházejí u léků. Potom se dopouštějí chyb jako nesprávného dávkování, užívání léků v nesprávném čase, užívání na prázdný žaludek, míchání s jinými léky, a dokonce i nesprávného zapíjení léků. V případě pochybností se vždy můžete poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Doporučený článek:  Ani v posteli nejsme sami. Pravidelná výměna povlečení může předejít velkým nepříjemnostem

Účinek léků často závisí na denní době užívání, ale neexistuje jediná správná odpověď na otázku, v jaké době léky nejlépe užívat. Existují takové, které se lépe vstřebávají ráno, včetně vitamínů a doplňků stravy, ale existují i ​​přípravky, po kterých je lepší sáhnout až večer. Například léky snižující krevní tlak a protizánětlivé léky na onemocnění kloubů. Pokud berete refluxní tablety, je lepší je užívat před večeří kolem 18:00, protože později se zvyšuje produkce žaludeční kyseliny.

Doporučený článek:  Dokáže léčit i ublížit. Při správném užití je pivoňka hotový poklad
Zdroj obrázku: Freepik

Užívání několika tablet najednou

Nikdy nemíchejte léky, pokud vás váš lékař výslovně neinformoval, že je to povoleno. Proto vždy během lékařské konzultace uveďte léky, které již užíváte. Konzumace dvou nebo více tablet najednou zvyšuje riziko vedlejších účinků až o 50 procent. Mnohé léky mohou mít opačný účinek, takže jejich použití v obou případech může vážně ublížit.

Předpokládá se, že interval, který se má dodržovat mezi užíváním dvou léků, by měl být asi 40 minut. Je to ovšem velmi individuální záležitost. Zejména pokud některé přípravky užíváme natrvalo, proto je vždy nejlepší poradit se o tom s lékařem. Dávejte si pozor, čím léky zapíjíte, některé tekutiny mohou interagovat s léky a doplňky stravy, takže byste je neměli užívat současně. Jedná se například o kávu, čaj nebo citrusové šťávy. Nejvhodnější k zapití je obyčejná nesycená voda.

Zdroj: https://hub.jhu.edu/2022/08/16/the-best-posture-to-take-a-pill/