Zdraví, Životní styl

Uvěřit některým mýtům může stát člověka život. O infarktu koluje mnoho polopravd

Infarkt myokardu se může objevit, když to budete nejméně čekat. Už není pravda, že se toto onemocnění týká pouze starších lidí – mnohem více totiž postihuje i mladší osoby, které jinak celý život žijí zdravě, pohybují se a mají spokojený život. Jaké faktory ovlivňují riziko vzniku infarktu a jaké kolem něj kolují mýty? Je jich spousta, bohužel mnoho lidí jim ještě dnes, v moderní době, věří.

Proč se nevyplatí věřit mýtům?

Ročně zemře na infarkt myokardu mnoho lidí po celém světě. Mnohdy se stane, že sportovci, kteří se zdravě stravují a mají pravidelný pohyb, při zápase zkolabují a už jim není pomoci. U mladých lidí je to velký problém, který se musí řešit. Jak ale vyřešit případy, kdy jsou lidé absolutně bez příznaků? Infarkt už se netýká pouze starších osob, ale také těch, kteří jsou v produktivním věku.

Dalším mýtem, který můžete slyšet, je, že pokud si pravidelně dáváte skleničku červeného vína, podporujete tím činnost srdce a také tvorbu červených krvinek. Bohužel ani tohle není pravda, protože alkohol je pořád alkohol a ten činnost srdce naopak může zpomalit. Navíc je víno hodně kalorické, tukem se pak obalí i vnitřní orgány.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyplatí se mít zdravý životní styl

Jestliže máte několik kilogramů navíc, možná nad tím mávnete rukou. Pro srdce a další orgány je to ale obrovská zátěž navíc, se kterou se musí popasovat. Dbejte tak na to, abyste se ve svém těle cítili co nejlépe. Kontrolujte svou hmotnost a také pravidelně navštěvujte lékaře kvůli testům nejen na srdce. Zdravá strava sice není zárukou toho, že se infarkt neobjeví, ale rozhodně bude váš život kvalitnější.

V některých případech příznaky nebudou zřetelné, v těch ostatních přijdou tak rychle, že možná ani nestihnete zareagovat. Neexistuje totiž nic, co by předpovědělo přímo, že se blíží infarkt, i když si to mnozí myslí. Příznaky jsou totiž spojené se srdečním selháním, které předchází infarktu.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/heart-health/10-myths-about-heart-disease