Zdraví

Obezitu je důležité řešit jako komplexní problém

Obezita je stav způsobený nadbytkem tělesného tuku. Není to jen estetický problém, ale může mít i mnoho vážných zdravotních následků, například vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo cukrovku. Proto i obezita se dá vnímat jako nemoc, kterou je třeba léčit. Nezbytné je změnit svůj přístup ke stravování.

Na obezitě se podílí mnoho faktorů

Samotná změna stravy ale může mít jen krátkodobé účinky, proto je třeba zaměřit se i na psychologickou diagnostiku a zjistit příčiny, které k obezitě vedly. Metabolismus se začíná formovat ještě před narozením. Záleží na stravování matky v těhotenství i na tom, zda měla například cukrovku. Během života se přidávají další faktory.

Stravovací návyky se tvoří už v dětství. Dobrý dietolog by měl nejen určit, co a v jakém množství člověk jí, ale také proč a v jakých situacích dochází k nadměrné konzumaci jídla. Při sestavování jídelníčku by pak měl přihlédnout i k tomu, co má pacient rád, aby dieta pro něj byla příjemnější. Také by měl pacienta naučit připravovat si zdravá a vhodná jídla.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují i jiné metody

Pacienti s extrémní obezitou mají možnost podstoupit farmakologickou podporu léčby, například tablety, které snižují pocit hladu. I v takovém případě je ale nutné změnit stravování, jinak se po vysazení léčby dostaví jojo efekt. Totéž platí o operaci na zmenšení žaludku a dalších léčebných metodách. Většinou takové metody přinášejí rychlé a znatelné výsledky, pro trvalý efekt je ale nutné změnit svůj přístup k jídlu.

Nadbytek tělesného tuku může znamenat mnoho negativních změn ve fungování těla. Sám o sobě ovlivňuje úroveň vnímané chuti k jídlu. Lidé s nadváhou se proto dostávají do začarovaného kruhu, kdy jedí i bez pocitu sytosti po jídle nebo se uchylují k emočnímu jezení. Díky správné péči dietologů mohou pacienti zhubnout od 2 do 4 kilogramů za měsíc. V případě morbidní obezity je proces ještě rychlejší.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742, https://www.cdc.gov/obesity/basics/consequences.html, https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/nutritional/obesity, https://www.nhs.uk/conditions/obesity/treatment/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279038/, https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-consequences/health-effects/