Zdraví, Životní styl

Jóga prospěje pacientům s Parkinsonovou chorobou

Existuje mnoho nemocí, které nelze léčit. Ukázalo se ale, že některé sporty nebo aktivity mohou nemoc zmírnit nebo zpomalit její průběh. Parkinsonovu chorobu nelze vyléčit, ale s pomocí jógy se můžete těšit na snížení rizika pádu. Jóga má pozitivní vliv na každé tělo a můžete díky ní získat mnoho přínosů pro své zdraví. Pro pacienty s Parkinsonovou chorobou to ale může znamenat velkou výhodu nad svou nemocí.

Malá studie prokázala velké výsledky

Nedávno proběhla studie, která naznačuje, že jóga může být velmi užitečná pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Tato nemoc ovlivňuje chůzi, rovnováhu a pohyblivost. Kvůli tomu může způsobit problémy s padáním, které ohrožuje 70 procent pacientů. Naštěstí existuje možnost, jak mohou cvičit svou koordinaci a snížit riziko pádu.

Doporučený článek:  Pot všechno prozradí. Specifický zápach ukazuje na skladbu jídelníčku nebo vážné onemocnění

Jóga není jen módním cvičením

Výzkum zahrnoval osmitýdenní program jógy pro lidi s touto nemocí a vědci zjistili, že jóga zlepšila jejich držení těla, schopnost chůze a zároveň snížila riziko pádu. Studie použila hatha jógu, která kombinuje mysl a tělo společně se správným dýcháním. Bylo prokázáno, že jóga u všech lidí zlepšuje rovnováhu, vyrovnání těla, kondici, vytrvalost, relaxaci a psychickou pohodu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výzkum vedl certifikovaný jógový terapeut dvakrát týdně po dobu dvou měsíců. Lekce obsahovaly pozice vsedě, vestoje a vleže. Soustředily se přitom na propojení jógových pozic s dýcháním. Účastníci tohoto výzkumu si za pouhých osm týdnů viditelně zlepšili mobilitu, rovnováhu a stabilitu. Díky tomu měli mnohem lepší vládu nad vlastním tělem a neriskovali, že někde upadnou.

Doporučený článek:  Dlouhodobý stres je nepřítelem zdraví i duševní pohody. Několik změn ho dokáže porazit

Vždy vyhledejte certifikovaného jógového terapeuta

Důležité je, aby pacienti docházeli na lekce k odborníkovi, který jógu studoval a přesně ví, jak jednotlivé pozice provádět. V opačném případě cvičení nejen nepomůže, ale také si jedinci mohou ublížit. Pro pacienty s omezenou pohyblivostí může být skvělou volbou také jóga na židli, která spojuje mysl, tělo a dech s pozicemi. Vše zároveň probíhá bezpečně na židli.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/yoga-for-parkinsons-disease, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1360859219300786, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8275425/, https://www.researchgate.net/publication/263083435_Effect_of_Yoga_on_Motor_Function_in_People_with_Parkinson%27s_Disease_A_Randomized_Controlled_Pilot_Study, https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease