Zdraví

Dobrého pomálu. Vitamín A se ve velkém množství mění v jed, poškodí nejen játra

Dostatečně vysoká hladina vitamínu A je nezbytná pro správné fungování těla. Právě díky němu může imunitní systém správně pracovat. Vitamín A je zodpovědný za stav zraku, podílí se na tvorbě červených krvinek a příznivě ovlivňuje stav pokožky. Měli bychom ale pamatovat na to, že jak nedostatek, tak nadbytek vitamínu A může být spojen s nepříjemnými onemocněními.

Vitamín A je pro tělo důležitý

Doplňování vitamínů a minerálů je velmi důležité, protože díky nim může naše tělo správně fungovat. Vitamín A je rozpustný v tucích a řadí se mezi karotenoidy. Tyto sloučeniny jsou z velké části zodpovědné za správné fungování těla a jsou zapojené do procesu vidění. Vitamín A ovlivňuje správný vývoj buněk v reprodukčním systému. Podporuje činnost imunitního systému, protože pomáhá bojovat proti bakteriím a virům. Je také zodpovědný za stav pokožky, vlasů a nehtů.

Vitamín A se nachází v produktech živočišného původu včetně vnitřností. Jeho zdrojem jsou také vejce, zrající sýry, mléko, máslo a ryby, jako je sleď, losos a tuňák. Co se týče ovoce a zeleniny, najdeme tento vitamín v mrkvi, ve špenátu, kapustě, dýni, brokolici, batátech, meruňkách a broskvích.

Zdroj obrázku: Freepik

V nadměrném množství škodí

Při nedostatku vitamínu A se doporučuje braní suplementů. Je však třeba mít na paměti, že v nadměrném množství může být toxický a škodlivý. Odborníci doporučují, aby ženy přijaly denně maximálně 700 mikrogramů a muži maximálně 900 mikrogramů. Pokud se tímto vitamínem předávkujete, můžete pozorovat řadu nepříjemných neduhů.

Mezi příznaky předávkování vitamínem A patří gastrointestinální poruchy, tedy průjem a zvracení. Dále pak změna barvy kůže na oranžovou nebo žlutou, svědění a podráždění kůže, bolesti hlavy a migrény, citlivost na světlo, záchvaty, lámavé nehty a nadměrné vypadávání vlasů. Může dojít ke zvětšení jater a jejich dysfunkci nebo zvětšení sleziny a narušení její práce.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-a/