Zdraví

Nedostatek spánku ovlivňuje tělo i mysl. Ideální délka je individuální

Spánek je naprosto přirozenou potřebou lidského těla. Nespavost je vážným zdravotním problémem, se kterým se potýká obrovské množství lidí. Dnes se podíváme, jak nespavost může ovlivnit vaše tělo a mysl. Hodně lidí podceňuje dostatečné množství spánku, ale pro zdraví jde o klíčový aspekt, který byste měli být schopni regulovat.

Biologická potřeba, nebo genetická podmínka?

Možná tomu neuvěříte, ale množství spánku, které potřebujeme, je dáno geneticky. Díky tomu potřebuje každý z nás trochu jiné množství spánku, které mu vyhovuje nejvíce. Jeden cyklus obvykle trvá 80–120 minut. Někomu přitom stačí jen čtyři, jiní potřebují i šest spánkových cyklů. Pamatujte, že geny se nedají ničím oklamat. Jestli svému tělu nedáte potřebný čas na odpočinek, nebude správně fungovat.

Doporučený článek:  Po vypití kávy běží většina lidí rovnou na záchod. Vědci pro to mají konečně vysvětlení

Délka spánku také záleží na věku. Dospělí by měli spát asi 8 hodin denně. Spánek novorozenců ale trvá až 16 hodin denně, protože se jejich tělo neustále a velmi rychle vyvíjí, takže spotřebují velké množství energie jen tím, že existují. U malých dětí, které jsou starší jednoho roku, již bude stačit jen 12 hodin denně a postupem času se dostanou na 10 hodin a v dospělosti na 8 hodin.

Zdroj obrázku: Freepik

Co může způsobit nedostatek spánku?

Jakmile nemáme dostatek spánku, hned druhý den se cítíme unavení, bez energie a postupem času i v depresi. Dlouhodobý nedostatek spánku má vážné následky na celý organismus. Podívejme se, co se stane, když nebudete spát po určitou dobu. Po 24 hodinách bez spánku se objeví menší poruchy motorické koordinace, problémy s koncentrací a silný hlad. Po 48 hodinách přijde silný stres, mikrospánek, klesá imunita těla a máme pocit, že se oddělujeme od těla.

Doporučený článek:  Okolo zmrzliny koluje mnoho oblíbených mýtů

Nedostatek spánku po dobu 72 hodin způsobí mírné halucinace, strach a smutek. Dojít může k poruchám v procesu myšlení a nejjednodušší úkoly dne se budou zdát jako největší problém světa. Když nebudete spát po dobu 96 hodin, dojde k narušení vnímání reality, objeví se epizody psychóz, poruchy řeči a halucinace.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/happens-body-dont-get-enough-sleep/, https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep/why-sleep-important, https://www.cdc.gov/sleep/about_sleep/how_much_sleep.html, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sleep-deprivation, https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/emotions-cognitive