Nezařazené

Citronovou trávu lze snadno vypěstovat. Zajímavé aroma dodá nápojům i orientální kuchyni

Kdo má rád asijskou kuchyní, tak určitě ví, že se v ní používají druhy koření, které v našich končinách nejsou tolik známé. Orientální jídla jsou velmi často pikantní, ale není to pravidlem. Citronová tráva patří mezi potraviny, které jsou v této kuchyni hodně často používané. Rostlinu si navíc můžete velmi snadno vypěstovat doma. Do jakých pokrmů je citronová tráva vhodná?

Citronová tráva: jak poznat tuto rostlinu?

Citronová tráva patří do čeledi lipnicovitých a v přírodních podmínkách roste v tropickém podnebí. Jak tuto rostlinu poznáte? Roste v shlucích dlouhých čepelí, které vyrůstají z kořene. Při růstu může dostáhnout výšky až jednoho a půl metru, ale v přírodě můžete najít rostliny vysoké až tři metry. Citronová tráva se používá především k výrobě esenciálního oleje, který obsahuje látky, které dodávají citronové aroma a chuť.

Doporučený článek:  Trauma má silný dopad na člověka. Mluvení o něm přinese úlevu

Rostlina sice připomíná citron, ale není kyselá. A na co se dá citronová šťáva použít? Aroma citronové trávy se použít například do nápojů, ale je typická také pro orientální jídla – masové a zeleninové omáčky budou díky citronové trávě chutnat skvěle. Jak si takovou citronovou trávu připravit? Stačí kousek omýt, nadrtit nožem a přidat do jídla. Citronová tráva je občas tvrdá, proto ji můžete na konci vaření vytáhnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím je citronová tráva prospěšná?

Citronová tráva má spoustu vlastností, které oceníte. Obsahuje vitaminy a minerály, ale olej, který se z ní získává, se může použít například při aromaterapii. Olej můžete nakapat například do horké koupele, zklidňuje pokožku a také snižuje riziko zánětů. Může být ale dráždivý, proto by ho neměly používat osoby s citlivou pokožkou. Raději ho nejdříve vyzkoušejte na malém kousku kůže.

Doporučený článek:  Při pořízení pejska do rodiny je důležité vybrat plemeno vhodné k dětem

Citronovou trávu si pak můžete také snadno vypěstovat. Postačí sehnat semena, která dáte do květináče, a počkat, až se objeví sazenice. Ty potom přesaďte do větších nádob, dejte na světlé místo a pravidelně zalévejte. V druhé polovině května pak můžete citronovou trávu dát ven na balkon nebo na zahradu.

Zdroj: https://www.easytogrowbulbs.com/blogs/plant-care/why-your-garden-needs-lemongrass