Ve svém životě může každý z nás prožít extrémně znepokojivou událost, která se vryje do paměti. Odstranit trauma není vůbec jednoduché a následky můžete cítit i mnoho let poté, co se událost stala. Může se přitom jednat o nešťastné dětství, dopravní nehodu, požár, přepadení nebo znásilnění. Často tyto vzpomínky potlačujeme, což není nic dobrého. Dnes si ukážeme, proč je důležité o tom mluvit a vyprávět svůj příběh někomu jinému.
Vyrovnejte se s pocity studu a opravte své přesvědčení
Jakmile budete trauma udržovat v tajnosti, budete mít pocit, že je na tom něco hanebného, za co byste se měli stydět. Můžete dokonce věřit, že si o vás budou ostatní myslet něco hrozného, když se s nimi podělíte o svůj příběh. Tak to ale není. Při vyprávění se zbavíte pocitu hanby a zjistíte, že se nemusíte emocionálně krčit před ostatními.
Mnoho lidí zažívá také posun ve svém přesvědčení o sobě, ostatních lidech i o světě. Terapeut může pomoci jedinci rozpoznat zkreslená přesvědčení a napravit je. Vyprávění příběhu terapeutovi je jednou z nejúčinnějších léčeb posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Vždy se během rozhovoru odhalí poznatky o pravdě toho, co se stalo. To vám může hodně pomoci.
Mluvením o traumatu zmírníte svou úzkost
Možná si myslíte, že opětovným mluvením o znepokojivé události si budete moment neustále připomínat. Rychle ale zjistíte, že vyprávěním bude vaše úzkost klesat. Poprvé to nebude příjemné, ale postupem času zjistíte, že vás vzpomínka už neznepokojuje. Nikdy to nebude příjemná vzpomínka, ale nebude mít na vás takový vliv jako předtím.
Trauma začne po nějaké době dávat smysl
Největší přínos ze sdílení traumatického příběhu pochází z toho, že začnete dávat smysl nesmyslné události. Jakmile pochopíte, proč se vám daná událost stala, a dáte jí nějaký smysl, bude se vám žít mnohem lépe a klidněji. Budete schopni se přes to přenést a žít svůj život, aniž byste byli poznamenáni velkým traumatem.
Zdroj: https://www.webmd.com/mental-health/ss/slideshow-emotional-trauma-self-care