Stravování, Zdraví

Petrželka posílí imunitu a podpoří hubnutí

Petržel má mnoho účinků, zdravotních i kosmetických. To vše díky vitamínu C a dalším minerálům, které jsou v ní obsaženy. Konzumace této byliny se doporučuje lidem na dietě a těhotným ženám. Kromě toho posiluje imunitní systém a cévy. Je také třeba dodat, že má čisticí a omlazující účinky.

Co obsahuje petržel

Petržel je příbuzná s celerem. Pochází ze Středomoří a má různá použití, jako léčivo i v kosmetice. Tato bylina obsahuje mnoho cenných vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro naše zdraví a dobrý stav těla. Její nejcennější složkou je vitamín C, minerální soli nebo vláknina. Největší výhodou petržele je právě obsah velkého množství vitamínu C. Je zodpovědný za posílení imunity a krevních cév.

Doporučený článek:  Ulevte trávení přirozenou cestou. Bylinky a koření pomáhají člověku od nepaměti

Posiluje jejich stěny, díky čemuž minimalizuje riziko krvácení při silnějších zraněních. Tento vitamín urychluje vstřebávání železa, které je hemopoetické. Petržel by měli do své stravy zahrnout lidé trpící anémií. Druhou důležitou složkou této zeleniny je vláknina. Udržuje pocit sytosti, a proto se doporučuje zejména lidem na dietě. Kromě toho zabraňuje zácpě a ovlivňuje správnou sekreci trávicích šťáv v žaludku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak konzumovat petržel

Petržel se může konzumovat mnoha způsoby. Nejlepší možností je připravit na jejím základě šťávu. Je to úžasná vitamínová bomba a výživné jídlo v jednom. Připravte si 1 svazek petrželky, 1 velký citron, 1–2 šálky minerální vody a 4–5 lžic cukru. Petržel důkladně omyjte a osušte, poté odřízněte tvrdé stonky a nakrájejte na menší kousky. Všechny ingredience vložte do hluboké misky a začněte míchat při nízkých otáčkách. Postupně přidávejte vodu a nakonec jen přelijte přes síto.

Doporučený článek:  Pálení žáhy se už nemusí nikdy objevit. Stačí malé změny nejen ve stravě

Petržel obsahuje cenný betakaroten, který má dobrý vliv na stav pokožky. Tato sloučenina chrání pokožku před oxidačním stresem a čistí ji od toxinů. Kromě toho se během opalování doporučuje použití této látky, protože dodává pokožce zářivou barvu. Vitamin C obsažený v petrželce má také příznivý vliv na pokožku. Použití kosmetiky na bázi petržele činí pleť hladší a bez vrásek.

Zdroj: https://www.parsleyhealth.com/blog/parsley-favorite-herb/, https://themom100.com/2021/08/how-to-cook-with-parsley/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-parsley, https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits, https://www.healthline.com/nutrition/parsley, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-792/parsley, https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr%C5%BEel, https://dsps.lib.uiowa.edu/roots/parsley-2/