Stravování

Transmastné tuky nepatří do jídelníčku, je vhodné nahradit je zdravější alternativou

Eliminace transmastných kyselin z průmyslově vyráběných potravin je jedním z nejdůležitějších cílů stanovených Světovou zdravotnickou organizací. Odborníci nepochybují o tom, že se jedná o nejhorší druh tuku, který se stále používá v potravinářském průmyslu. Transmastné tuky mohou vést k rozvoji srdečních chorob a rakoviny.

Kardiologické nemoci

Kardiovaskulární choroby způsobují v globálním měřítku téměř 50 procent úmrtí. Hovoříme o neinfekčních chorobách s modifikovatelnými nemocemi (nemocemi postiženými rizikovými faktory), jako jsou strava, fyzická aktivita, kouření a konzumace alkoholu. Mezi dietetické faktory, kterým WHO věnuje zvláštní pozornost, patří nasycené mastné kyseliny, ale především transmastné tuky.

Doporučený článek:  Rajčata jsou nabitá antioxidanty i vitaminy. Při špatné kombinaci ale o své bohatství přijdou

Transmastné tuky, tj. nenasycené transmastné kyseliny, se získávají chemickou hydrogenací (ztvrdnutím) přírodních rostlinných tuků. Problém není výchozí produkt, rostlinné tuky jsou zdravé, ale proces vytvrzování, který mění jejich vlastnosti. Z pohledu výrobců jsou transmastné tuky velmi prospěšné. Zlepšují nejen chuť výrobků, ale také prodlužují jejich trvanlivost. Z pohledu odborníků jsou ale škodlivé, protože transmastné tuky jsou toxické.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní následky

Mezi nejběžnější zdravotní následky, které vyplývají ze spotřeby výrobků obsahujících transmastné tuky, patří zvýšení špatného cholesterolu, vyšší riziko srdečních a kardiovaskulárních chorob, vyšší riziko infarktu a mozkové příhody, vyšší riziko vzniku rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku, a zvýšení rizika vzniku cukrovky typu 2, jakož i nadváhy a obezity.

Doporučený článek:  Květák lze připravit na mnoho skvělých způsobů. Při pravidelné konzumaci dokáže předejít rakovině

Transmastné tuky se nacházejí nejen ve zřejmých výrobcích – například margarínu, rostlinném másle, smažených jídlech a rychlém občerstvení. Jsou také v nezdravých výrobcích, zejména ve slaných občerstveních, jako jsou hranolky, nachos, lupínky, sušenky. Najdeme je také v másle, mléce, jogurtu. Nejvíce transmastných tuků však obsahuje rychlé občerstvení – hranolky a lupínky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-trans-fats-are-bad