Stravování, Zdraví

Oslaďte si život i bez cukru. Zdravější alternativy jsou skvělé do čaje i při pečení

Každý dobře ví, že cukr je pro zdraví velmi škodlivý. Snažíte se mu vyhýbat, ale netušíte, čím si jinak osladit čaj nebo kávu? Existují alternativy cukru, které vám mohou osladit váš oblíbený nápoj, aniž byste museli konzumovat škodlivý a nebezpečný cukr. Podívejme se, jaká sladidla budou pro vaše tělo mnohem lepší, a zároveň si budete moci stále vychutnat sladký čaj nebo kávu.

Sirup z hnědé rýže a manuka med

Sirup z hnědé rýže je tekutá náhražka rafinovaného cukru. Vyrábí se vařením fermentované hnědé rýže. Použít ho můžete do čaje nebo kávy, při pečení nebo vaření. Počítejte s tím, že je méně sladký než cukr, ale velmi zdravý. Při pravidelné konzumaci dokáže snížit riziko cukrovky a dalších nemocí.

Manuka med je v posledních letech velmi populární, protože má mnoho zdravotních přínosů. Pochází z Nového Zélandu, je bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé i antibakteriální vlastnosti. Bohužel je dost drahý, takže si ho pravděpodobně nebudete moci dovolit příliš často.

Zdroj obrázku: Freepik

Datlový cukr a xylitol

Datlový cukr se vyrábí z mletých datlí. Má velmi příjemnou karamelovou příchuť. Obsahuje vlákninu a mnoho vitamínů (skupiny A, B a C). Nedoporučuje se přidávat do horkých nápojů, protože se nerozpouští jako cukr. Skvěle se ale hodí na pečení nebo do ranní kaše.

Xylitol je odborné pojmenování březového cukru, který se doporučuje jedincům s cukrovkou. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, působí jako prevence zubního kazu, zánětu dásní i paradentózy. Navíc v trávicím traktu nefermentuje, takže nebude podporovat mykózu, kvasinky ani plísně.

Stévie

Stévie je velmi známé sladidlo již několik let. Jedná se o přírodní náhražku cukru, která se vyrábí z rostliny pocházející z Jižní Ameriky. Je typická mnohem vyšší sladkostí, než má cukr, takže budete na dochucení ranního čaje, kávy nebo kaše potřebovat jen velmi malé množství. Podporuje imunitní systém a snižuje krevní tlak. Navíc je přírodním lékem na průjmy a má mnoho úžasných vlastností.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/natural-sugar-substitutes