Venku deštivo, prádlo visí všude a ne a ne uschnout? Sušení prádla bývá problém především v malých bytech, které nemají k dispozici terasu nebo balkon. V moderních bytovkách neexistují k využití ani společné sušárny, proto nastává po vyprání otázka, kam s ním? Při sušení v bytě se uvolní z jedné várky do vzduchu asi dva litry vody, což zvyšuje vlhkost vzduchu v místnosti a vede k rozvoji plísní, které vypouští do okolí nebezpečné spory. Jak urychlit sušení prádla, aby netrpělo zdraví?
Sušení prádla v malých bytech
Vyprat a rozvěsit po místnosti? V případě, že není k dispozici balkon, sušárna nebo nelze pověsit prádlo během dne ven, je nutné dodržovat určitá pravidla, aby se příliš nezvyšovala vlhkost vzduchu v interiéru. Především je nutné prádlo vyndat z bubnu pračky okamžitě po doprání. Už během chvilky se mohou začít množit uvnitř uzavřeného spotřebiče patogeny, které způsobují, že prádlo nevoní, je zatuchlé, nebo dokonce zapáchá.
Prádlo nepatří k posteli
Vlhkost vzduchu škodí v místnostech, kde se spí, protože v rozích a na stěnách může dojít k rozvoji plísní, hub, které šíří do ovzduší jedovaté spory způsobující alergie, astma nebo zápal plic. Z toho důvodu není vhodné věšet prádlo v místnostech, kde se spí, v ložnici nebo v dětském pokoji. Je namístě používat také odvlhčovače vzduchu, které pomohou udržovat optimální hladinu vlhkosti vzduchu v bytě. Ideální je pověsit prádlo ráno před odchodem do práce, aby během dne uschnulo.
Rychle suché? Díky mrazáku!
A jak rychle usušit prádlo? Pomůže elektrický sušák na prádlo, na který se vejde velké množství vypraných kusů. Rychleji schne také každou hodinu obrácené prádlo, protože převracením se dostane vždy na vzduch vlhčí část, látka tak rychleji schne. Dalším skvělým trikem, jak během chvíle usušit menší kusy prádla, je mrazák. Stačí vložit oblečení do menších sáčků a dát je do mrazicích přihrádek, po hodině stačí prádlo vyjmout. Bude sice zmrzlé, ale takřka suché, k tomu zbavené veškerých bakterií.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/uk-scotland-20176376