Zdraví, Životní styl

Někteří lidé se po příchodu domů vůbec nezouvají. Odborníci před tímto zvykem varují

V každém americkém filmu vidíme, že lidé chodí po domě ve stejných botách, ve kterých chodili také venku. Mohlo by se zdát, že se to děje jen ve filmech, ale někteří lidé skutečně nosí venkovní boty i doma. Výsledkem je, že do svého domova přináší choroboplodné zárodky zvenku a ohrožují své nohy kvůli mnoha nemocem. Proč byste doma neměli chodit v botách?

Na botách domů nosíme škodlivé bakterie

Na podrážkách si domů přinášíme prach, písek i drobné kamínky. Tomu se jednoduše nemůžete vyhnout. Dávejte si pozor, abyste si tyto nečistoty neroznesli ve svém domově. Podle odborníků se na vnější straně obuvi nachází 140krát více bakterií než uvnitř boty. Velmi často se jedná o patogeny odolné vůči léčbě. Podívejme se proto na toto dilema trochu blíže. Měli byste doma chodit v botách, nebo bez nich? Podívejme se, co bude pro vaše zdraví mnohem lepší. Otázka je to složitější, než si myslíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Odpověď není tak jednoznačná, jak byste možná čekali. Fanoušky obou možností najdeme po celém světě. Rozhodnutí má i své kulturní základy, protože obyvatelé střední a východní Evropy, severní Afriky a většiny Asie i Kanady se při vstupu obvykle zouvají. Pro některé kultury je urážlivé přijít k někomu domů v botách a mnoho náboženství (včetně katolicismu) považuje boty za nečisté, a proto byste je v domově neměli nosit.

Výhody chůze „barefoot“

Bosá chůze je pro lidské tělo velmi dobrá, protože posilujeme mnohem více svalů. Navíc si tímto způsobem zlepšíte krevní oběh v chodidlech a posílíte klouby nohou. Myslete ale na to, že příliš tvrdý povrch není pro chůzi naboso vhodný. Ideální je chodit bez bot zejména po přirozeném povrchu, jako je tráva, písek nebo kameny. Jestli chcete tento způsob chůze zapojit i do venkovního života, můžete si pořídit speciální obuv, která je velmi pružná a umožňuje chodidlům, aby se pohybovaly přirozeně i v případě, že půjdete na výlet nebo do práce.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/5-reasons-to-ban-shoes-in-the-house/